Přichází čas výsadby živých plotů. K zakořenění vám pomůže med

Exterier 11. března 2020 | 15:56 — Anna Novotná
Březen je ideální čas k výsadbě živých plotů. Pokud použijete třeba k rozšíření toho stávajícího loňské výhony, nezapomeňte si vzít k ruce med. Tato ingredience totiž pomůže proutkům zakořenit. Kromě živých plotů se ale v březnu musíte zaměřit i na další práce na zahradě.
Další 3 fotografie v galerii
O živý plot je třeba se starat / Depositphotos

Podle meteorologů nám už dala zima definitivně vale, takže můžete vzít do rukou zahradní nůžky a pusťte se do zastřihávání okrasných dřevin, včetně živých plotů.

Medová koupel

Chcete-li si vypěstovat živý plot, vezměte loňské výhony a nařežte je na řízky tak, že na každém bude přibližně 6 oček. Na 24 hodin je poté namočte do vody s rozpuštěnou lžičkou medu a po této době je zapíchněte do země a zalijte.

V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Co se týká růží, můžete vyzkoušet jeden experiment, a to nechat ve vodě zakořenit klasickou řezanou růži, kterou dostanete v kytici. I v tomto případě se vám hodí med. Stonek růže ponořte do litru vody s lžičkou medu, a to tak, aby byl ponořen asi do třetiny. Stačí nechat stonek v medové vodě přes noc. Pak přendejte růži do sklenice s vodou a počkejte na první kořínky. Může to trvat i měsíc.

Čas broskvoní a meruněk

Koncem března se už můžete pustit také do sázení broskvoní a meruněk. Pro jistotu je ještě chraňte slámou, kdyby se objevily přízemní mrazíky. Již v tuto dobu byste měli ovocné stromy chránit i postřikem proti mšicím a dalším škůdcům. Raději dříve než-li později, protože v teplém počasí se rychle množí a než se nadějete, mohou způsobit pěknou paseku.

Péče o ovocné stromy a keře

V březnu je také nutné se zaměřit na drobné ovoce, tedy jahodníky, maliníky, rybíz či angrešt. Okopejte je, dodejte jim dostatek živin zahrnutím kompostem a pohnojením a samozřejmě je dostatečně zalévejte. U maliníku je třeba se zbavit krátkých a nedorostlých výhonků, ostatní zkraťte na cca 120 - 140 cm.

Péči si zaslouží také ovocné stromy. Zkontrolujte jejich stav, odstraňte zahušťující letorosty a korunu stromů upravte do pohárkovitého tvaru, který byste měli udržovat po celý rok. Dále čtěte: Exteriérové tipy podle Feng shui. Vytvořte si harmonii kolem domu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu