Přichází čas výsadby živých plotů. K zakořenění vám pomůže med

Exterier 11. března 2020 | 15:56 — Anna Novotná
Březen je ideální čas k výsadbě živých plotů. Pokud použijete třeba k rozšíření toho stávajícího loňské výhony, nezapomeňte si vzít k ruce med. Tato ingredience totiž pomůže proutkům zakořenit. Kromě živých plotů se ale v březnu musíte zaměřit i na další práce na zahradě.
Další 3 fotografie v galerii
O živý plot je třeba se starat / Depositphotos

Podle meteorologů nám už dala zima definitivně vale, takže můžete vzít do rukou zahradní nůžky a pusťte se do zastřihávání okrasných dřevin, včetně živých plotů.

Medová koupel

Chcete-li si vypěstovat živý plot, vezměte loňské výhony a nařežte je na řízky tak, že na každém bude přibližně 6 oček. Na 24 hodin je poté namočte do vody s rozpuštěnou lžičkou medu a po této době je zapíchněte do země a zalijte.

V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Co se týká růží, můžete vyzkoušet jeden experiment, a to nechat ve vodě zakořenit klasickou řezanou růži, kterou dostanete v kytici. I v tomto případě se vám hodí med. Stonek růže ponořte do litru vody s lžičkou medu, a to tak, aby byl ponořen asi do třetiny. Stačí nechat stonek v medové vodě přes noc. Pak přendejte růži do sklenice s vodou a počkejte na první kořínky. Může to trvat i měsíc.

Čas broskvoní a meruněk

Koncem března se už můžete pustit také do sázení broskvoní a meruněk. Pro jistotu je ještě chraňte slámou, kdyby se objevily přízemní mrazíky. Již v tuto dobu byste měli ovocné stromy chránit i postřikem proti mšicím a dalším škůdcům. Raději dříve než-li později, protože v teplém počasí se rychle množí a než se nadějete, mohou způsobit pěknou paseku.

Péče o ovocné stromy a keře

V březnu je také nutné se zaměřit na drobné ovoce, tedy jahodníky, maliníky, rybíz či angrešt. Okopejte je, dodejte jim dostatek živin zahrnutím kompostem a pohnojením a samozřejmě je dostatečně zalévejte. U maliníku je třeba se zbavit krátkých a nedorostlých výhonků, ostatní zkraťte na cca 120 - 140 cm.

Péči si zaslouží také ovocné stromy. Zkontrolujte jejich stav, odstraňte zahušťující letorosty a korunu stromů upravte do pohárkovitého tvaru, který byste měli udržovat po celý rok. Dále čtěte: Exteriérové tipy podle Feng shui. Vytvořte si harmonii kolem domu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu