Vypěstujte si vlastní chilli papričky. Zvládnete to na zahradě i doma v květináči

Exterier 10. dubna 2020 | 12:51 — Helena Malá
Pokud milujete pálivá jídla, možná se rádi pustíte do pěstování chilli papriček, abyste tuto zdravou surovinu měli vždy po ruce. Dobrou zprávou je, že chilli papričky zvládne pěstovat i začátečník a je jedno, zda se je rozhodnete pěstovat venku na zahradě nebo doma v květináči.
Další 3 fotografie v galerii
Chilli papričky jsou zdravé a dají se pěstovat doma i venku / Depositphotos

Ať už se rozhodnete pěstovat jakýkoliv druh feferonek nebo chilli papriček, jedno mají tyto rostlinny společné. Potřebují tyto tři věci:

  • světlo
  • teplo
  • zásaditou půdu

Světlo

Feferonky nebo chilli papričky se bez světla neobejdou, čím více jim ho dopřejete, tím chutnější budou plody. Snažte se jim proto najít opravdu slunné stanoviště. Chilli papričky můžete prakticky celoročně pěstovat doma v květináči nebo pak od jara do podzimu venku na zahradě.

Než je dáte ven, ať už na záhon nebo na balkon, mějte rostlinky na teplém a slunném místě, ale dejte si pozor na jednu začátečnickou chybu. Jakmile chilli papričky dáte ven na přímé slunce, můžete je spálit! Snažte se je tedy na sluneční paprsky zvykat pomalu - mějte rostliny nejprve někde v polostínu nebo použijte nějakou clonu. Pokud zapomenete a rostliny spálíte, neházejte hned flintu do žita, mohou se ještě dostat do formy, jen budou na regeneraci potřebovat více času.

Teplo

Aby chilli papričky dobře prosperovaly, potřebují také teplo, ideální teplota je 25 až 40 stupňů Celsia. Ven je vysaďte až tehdy, když bude teploměr ukazovat alespoň 15 stupňů Celsia. Ve skleníku nebo fóliovníku budou mít chilli papričky lepší prostředí, ale na druhou stranu obejdete se i bez těchto vymožeností.

Pokud budete pálivé papričky pěstovat doma na teplém a slunném místě, budou plodit celý rok. Když je budete pěstovat venku, počítejte se dvěma sklizněmi - s jednou menší v létě a pak velkou na podzim, záleží ovšem také na odrůdě.

Jestliže pěstujete chilli papričky v květináči, je dobré je zazimovat, a to podobně jako muškáty. Na jaře pak mohou rostliny opět ven. Když si chilli papričky přes zimu trochu odpočinou, odmění vás druhým rokem bohatší úrodou.

Půda

Co se týká zeminy, chilli papričky i feferonky milují zásaditou půdu plnou živin, která je pěkně nadýchaná a vzdušná. Ideální pH substrátu je 6 až 7. Pokud substrát promícháte s perlitem nebo kokosem, budou vám papričkky vemi vděčné. K dostání jsou už hotové směsi opatřené i bio hnojivy, takže vám na pár týdnů odpadne i starost se škůdci. Chilli papričky ohrožují hlavně svilušky a třásněnky.

Mějte na paměti, že chilli papričky mají rády suchou až jemně vlhkou půdu, přílišná zálivka nebo hnojení rostlinám nesvědčí. Pokud uvidíte, že rostlině žloutnou odspodu listy a opadávají, chybí rostlině dusík. V takovém případě ji opatrně přihnojte. Když žloutnou a opadávají listy na celé rostlině, je s největší pravděpodobností přelitá. Extrémně tmavězelená barva a pokroucené listy pak značí přenojení. Když světlají nové výhonky nebo horní část rostliny, je zřejmě špatné pH substrátu nebo zálivky. O výhodách konzumace chilli papriček jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu