Praktické rady pro letnění pokojových rostlin. Většině z nich pobyt venku prospěje, stanou se odolnější

Exterier 11. května 2020 | 12:02 — Marie Drahá
Polovina května je obdobím, kdy bychom měli vytáhnout na čerstvý vzduch všechny pokojovky. Většině z nich pobyt venku vyloženě prospěje. Otuží se, stanou se odolnější proti škůdcům a celkově vyzdraví. Některé vám možná znovu vykvetou.
Dalších 6 fotografií v galerii
Při letnění rostlinek je třeba dodržovat určitá pravidla / Internet

Přestože mají rostliny přívlastek pokojové, pocházejí původně z míst, kde rostly venku. Zimu v přetopených obydlích proto nesnáší příliš dobře. Dopřát jim můžete letní pobyt na balkoně, na terase, na zahradě i pod pergolou. S letněním můžete začít po třech zmrzlých mužích, kdy by teplota v noci neměla klesnout pod 5 stupňů Celsia a během dne se bude držet nad 10 stupni Celsia. Ranní mrazíky by totiž pokojovým rostlinám určitě dobře neudělaly.

Začněte, až bude pod mrakem

Letnit je však třeba začít postupně. Nejdříve si u všech pokojovek ověřte, že skutečně mohou na čerstvý vzduch. Existují totiž květiny, které ven rozhodně nepatří a měly by zůstat doma celoročně. Patří mezi ně například anturie nebo africké fialky. Zvolte den, kdy bude pod mrakem, abyste rostlinkám nezpůsobili šok. Slunečním paprskům musí totiž nejprve přivyknout.

Berte v úvahu sluneční podmínky

Dobře si také rozmyslete, kam kterou rostlinku postavíte. Pobyt na slunci zvládnou kaktusy i sukulenty, citrusy, agáve, aloe vera, rozmarýny, palmy, olivovníky, durmany, vavříny i juky. Většině pokojovek ale svědčí polostín. Ocení jej fíkusy, zelence, dracény, ibišek, voděnka či vánoční kaktus. Azalkám, kapradinám, bramboříkům a břečťanu bude nejvíc vyhovovat úplný stín.

Převislé rostliny můžete zavěsit také do korun stromů, tam pro ně budou ideální podmínky. Pod korunami větších stromů se obecně bude rostlinkám dařit. Krom toho, že budou částečně chráněny před rozmary počasí, stráví pobyt v příznivém mikroklima. Dobře jim bude také u zahradního jezírka.

Jak rostlinky venku zalévat

Spolehnout se můžete na přirozenou dešťovou zálivku, v tom případě ale nezapomeňte vylévat přebytečnou vodu z misek pod květináči. Během suchých dní zalévejte ráno a večer, nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Neměla by být studená, aby rostlinky nedostaly šok. Jednou za týden až za dva rostlinky přihnojte.

Zpátky domů můžete pokojovky přesunout klidně až na podzim. Díky pobytu na čerstvém vzduchu se zpevní, lépe vybarví, budou odolnější vůči chorobám i škůdcům a snáze překlenou další zimu. Někdy letnění rostlin podpoří i jejich kvetení. Příkladem mohou být orchideje i pokojovky, které vám v bytě dosud nikdy nevykvetly. Dále čtěte: Zahradničit můžete i na balkoně. Stačí si z palet nebo tvárnic vyrobit vyvýšený záhon.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu