Jak vybrat ideální zahradní lehátko podle vašich potřeb a nároků

Exterier 20. května 2020 | 10:41 — Anna Novotná
Zahradní nábytek není jen stůl a židle, případně lavice nebo houpačka. Oblíbeným kouskem jsou také lehátka, na kterých se dá perfektně relaxovat. Jak ale vybrat to nejlepší? Každému vyhovuje něco jiného, musíte tak při výběru zohlednit vaše potřeby a nároky.
Další 3 fotografie v galerii
Zahradní lehátka vybízejí k odpočinku / Depositphotos

Každý od zahradního nábytku očekává něco jiného a právě tomu je pak třeba přizpůsobit výběr. V prvé řadě je třeba zvolit materiál. Od něj se odvíjí jak údržba, tak i stabilita nábytku a v neposlední řadě i cena.

Dřevo

Vždy se zajímejte, z jakého dřeva je zahradní lehátko vyrobeno. Platí, že čím je dřevo tvrdší a „mastnější“, tím pro venkovní použití lépe. Kvalita dřeva se odrazí i na ceně. Nejlevnější bude lehátko vyrobené ze smrku, následovat bude borovice, modřín, buk, dub, akát a nejdražší je zahradní nábytek z tropických dřevin, kterým venkovní prostředí takřka neublíží.

  • Smrk – nejměkčí česká dřevina, která se pro účely zahradního nábytku může použít. Snadno se štípe. Každý náraz je vidět.
  • Borovice – obsahuje více pryskyřice, je houževnatější než smrk.
  • Modřín – relativně kvalitní dřevo. Dříve se používal všude tam, kde (třeba na stavbě) nebyly finance na dubové dřevo. Dlouho vydrží i ve vlhkém prostředí.
  • Buk – kvalitní, tvrdá česká dřevina. Na výrobu zahradního nábytku se téměř nepoužívá, protože snadno plesniví.
  • Dub a akát – nejlepší česká dřeva pro (nejen) venkovní použití. K vidění je spíše dubový zahradní nábytek. Akát se vyskytuje spíše v tenkých větvích a kmenech a je vidět spíše na dětských hřištích jako nádherné stavby a konstrukce s velmi přírodním vzhledem.
  • Tropické dřeviny (teak, meranti, eukalyptus atd…) – jsou úžasně tvrdé, odolné proti oděru, vlhkosti i různým škůdcům a plísni. Jsou zdokumentované případy, že takové dřevo vydrží i 30 let v neustálém kontaktu s vlhkou zemí, aniž by výrazně měnilo své vlastnosti. Je ale třeba počítat s vyšší cenou.

Stabilita jakéhokoliv nábytku závisí nejvíce na výrobci – jak dobře daný výrobek vymyslel. Aby byla dosažena stejná stabilita u dřevěného a kovového nábytku, bude mít nábytek dřevěný o hodně silnější díly. Obecně dřevěný nábytek venku svou stabilitu časem ztrácí. Výhodou jsou šroubované konstrukce, kde můžete dotáhnout šrouby. Lepené spoje jsou na tom hůře – ty by se pro venkovní použití raději neměly používat.

Údržba

Dnes se na dřevěný zahradní nábytek používají tenkovrstvé lazury, které stačí alespoň jednou za rok přetřít. Na tropické dřeviny se používají spíše napouštěcí oleje. Nemusíte je ale natírat vůbec. Po čase se objeví „šedá“ patina, na povrchu se vytvoří miniaturní prasklinky, které nemají vliv na pevnost ani životnost nábytku. Nejlepší je ale dřevěný nábytek před deštěm schovat pod střechu nebo nějaký ochranný obal.

Kov

Na venkovní nábytek se nejvíce používá obyčejné povrchově upravené železo, hliník a nerez. Vše jsou samozřejmě duté trubky kruhových nebo oválných průřezů. I tak patří železný nábytek k nejtěžším variantám.

  • Železo – pro železo se používá nejčastěji povrchová úprava tzv. práškováním, dále různé druhy pokovení. Při těchto povrchových úpravách je nejlepší konstrukce celá svařená. Pokud jsou jednotlivé díly k sobě šroubované, ze spojů časem vytéká po dešti rezavá voda (ta dokáže vytvořit třeba na nové šedé zámkové dlažbě nesmazatelné fleky).
  • Hliník – optimální kov je hliník. Je lehký, moderní a nijak nerezaví. Jako povrchová úprava se používá tzv. eloxování.

Kovový nábytek patří mezi nejstabilnější. Některé kousky umožňují i tzv. stohování – při skladování se šetří místo tím, že například 6 židlí zasunete do sebe a zabírají místo jen jedné židle. Pokud bojujete s místem pro uskladnění, vybírejte kovová lehátka ve skládací variantě.

Údržba

Udržovat kovové výrobky je většinou hračka. Například pro hliník nemusíte dělat vůbec nic. U povrchově upraveného železa je třeba jen dle potřeby přetřít místa, která se obouchají při přenášení. Když budete kovový nábytek na zimu uklízet, měl by dělat radost i dalším generacím.

Ratan

U ratanu je třeba rozlišovat přírodní a umělý. Umělému se často říká polyratan (je to vlastně druh plastového nábytku).

  • Přírodní ratan – nábytek z přírodního ratanu vypadá velmi luxusně. Je vyrobený z opravdové liány. Nábytek je lehký a odolný. Většinou má kostru z masivního dřeva. Kvůli přírodnímu povrchu je pravidlem a nutností využít polstrování.
  • Umělý ratan (polyratan) – jde v podstatě o plast. Vzhledem napodobuje přírodní ratan. Na rozdíl od přírodního nepraská a nezatrhává oblečení.

Stabilita nábytku z ratanu záleží na tom, z jakého materiálu je tvořena kostra. Dřevěná kostra se může po několika sezonách rozklížit a rozkývat. S hliníkovou konstrukcí máte klid.

Údržba

Umělý ratan stačí čas od času opláchnout vodou a saponátem, přírodní vyžaduje stejnou péči jako dřevěný nábytek.

Plast

Tento materiál si z minulosti nese špatné renomé, přitom dnes už lze pořídit i kvalitní kousky. K největším výhodám patří velmi nízká cena.

Stabilita opět vyplývá více z toho, jak výrobce vymyslel konstrukci. Plastové díly by měly být „silné“ cca jako u lehátek ze dřeva. Určitě silnější než u kovového nábytku.

Údržba

Údržba je velmi jednoduchá a levná – stačí trochu saponátu a voda. Plastový nábytek se jednoznačně dá doporučit lidem, kteří touží relaxovat a neřešit jakoukoliv údržbu.

Na co je třeba ještě myslet

  • Jak často budete nábytek přenášet – pokud často, vyberte lehké a skládací modely – případně třeba zahradní lehátka s kolečky.
  • Jak chcete nábytek používat – pokud například preferujete oboustranné opalování, vyberte takové rozkládací lehátko, které umožňuje i vodorovnou polohu.
  • Kde budete nábytek používat – myslete i na to, že kovový nábytek s tenkými nožičkami se bude neustále bořit do trávníku, bude třeba zapadat do mezer v dřevěné podlaze vaší pergoly. Dřevěnému nábytku při častém použití v trávě budou trpět (plesnivět) nohy.
  • Kolik máte k dispozici místa – aby se nábytek dobře vešel na požadované místo a výsledný dojem nepůsobil stísněně.

Polstrování

Polstrování je u zahradního nábytku a hlavně u lehátek určených k odpočinku velmi důležitá věc. Dříve se spíše využívalo obyčejných textilií naplněných molitanovou drtí – to ale nebylo úplně pohodlné a když takové polstrování navlhlo, trvalo hodiny, než zase vyschnulo. Dnes je asi nejoblíbenějším materiálem strukturovaný polyester. Je zajímavý na dotek i na pohled, odvádí vlhkost a udržuje tak tělo v suchu, je málo navlhavý a rychle usušený. Vybírejte takové varianty, kde je z boku zip a potah polstrování můžete vyprat zvlášť. V kombinaci s nějakým pěnovým jádrem je na venkovní použití přímo ideální. V případě deště uschovejte domů nebo do zahradního domku.

Polstrování využijete i u lehátek, která mají sedací – lehací část tvořenou síťkou. Ta je optimální pro rychlé vysušení po dešti. Ve večerních hodinách se ale může stát, že vám trochu „potáhne“ na záda. Psali jsme také: Zahradní pergolu zkrášlí kvetoucí popínavky. Zjistěte, které se k ní nejvíce hodí.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu