Potunie krásně ozdobí okna či balkon. Kříženec surfinií a petúnií vás oslní bohatým květenstvím

Exterier 29. května 2020 | 13:24 — Helena Malá
Balkonovky jsou v českých končinách velmi oblíbené. Jestli každoročně řešíte dilema, zda pro nadcházející sezonu zvolit petúnie, nebo raději surfinie, nebo pokud jen jednoduše chcete zkusit něco nového, poohlédněte se po potuniích. Nebudete zklamaní.
Dalších 5 fotografií v galerii
Potunie vás oslní svým bohatým květenstvím / Pixabay

Ještě jste o potuniích neslyšeli? Jedná se v podstatě o křížence surfinií a petúnií. Díky šlechtění je tato rostlina podstatně více odolná vůči chorobám a také se pyšní kompaktnějším vzrůstem. Existuje mnoho barevných variant, takže si vybere snad každý.

Petúnie, surfinie a potunie

I když se petúnie, surfinie a potunie řadí do společné skupiny balkonovek, přeci jen jsou mezi rostlinami rozdíly.

Petúnie

Petúnie si za okny pěstovaly již naše prababičky, říkaly jim koukoly. První vyšlechtěné odrůdy se objevily v evropských zahradách až kolem roku 1850. Z Anglie a Francie, kde šlechtění začalo, se postupně rozšířilo i do Německa a USA. Pravý rozmach pěstování petúnií nastal až po druhé světové válce, kdy byly na trh uvedeny první hybridy. Jsou to typické letničky, to znamená, že celý jejich životní cyklus proběhne v jednom roce. Řadí se do čeledi lilkovitých a mezi jejich příbuzné patří nejen tabák, ale také brambory, rajčata, papriky nebo lilky.

Surfinie

Surfinie za sebou nemají zdaleka takovou historii jako petúnie, objevily se až v 90. letech minulého století. Název surfinie se vžil pro vegetativně množené petúnie, vyznačující se převislým růstem. Původně ale šlo jen o obchodně chráněný název pro novinku v rámci pěstování petúnií, kterou začátkem 90. let představila japonská firma Suntory. Odrůda s menšími sytě červenofialovými květy a příznačným názvem Revolution však způsobila skutečnou revoluci. Prodávala se až do roku 2005. Surfinie jsou tedy vlastně druhem petúnií. Jsou ale mnohem odolnější než klasické petúnie. Rostliny rychle a bohatě narůstají, na rozdíl od klasických petúnií skvěle odolávají povětrnostním podmínkám, snáší jarní i podzimní mrazíky a tak často je netrápí obvyklé nemoci. 

Potunie

Potunie jsou kříženci surfinií a petúnií a vyznačují se velmi širokou škálou barev. Jejich růst je spíše kompaktní, proto jsou to velmi oblíbené terasové květiny. Jejich výhodou je mino jiné to, že nejsou náchylné na výkyvy počasí ani na zálivku. Hodí se pro lidi, kteří si nemohou dovolit, tak velký převis jako v případě surfinií. Potunie vytvoří převis dlouhý asi 30 – 40 cm a víc neporoste. Jde o kompromis mezi petúnií a surfinií. Pěstitelé ocení, že jde o rostlinu nenáročnou na údržbu s nesčetným množstvím květů. Může vám dělat parádu v květináči, v záhonku i v závěsech.

Truhlíky i substrát

Ať už si pořídíte petúnie, surfinie nebo potunie, nejlépe se jim povede v samozavlažovacím truhlíku a v kvalitním substrátu. Dobře uděláte, když si balkonovky zasadíte do substrátu, který je určen pro pěstování pelargonií a jiných balkonovek. Je totiž obohacený o fosfor a další látky, které rostlinám svědčí. Díky tomu se můžete těšit na bohaté květenství.

Před sázením můžete substrát promísit i s hnojivem, osvědčené jsou granulované slepičince. Pokud je budete chtít nahradit klasickými od slepic, buďte velmi opatrní. Hrozí totiž, že jimi rostlinky spálíte. 

Při prvním zalévání je důležité malé rostlinky nepřemokřit. Zalévejte je jen střídmě a se zálivkou šetřete. Stačí si hlídat, aby byla půda pouze vlhčí. O tom, jak si zajistit krásné a bohaté muškáty, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu