Kvalita trávníku je závislá i na technice sekání. Klíčová je výška a frekvence sečí

Exterier 10. července 2020 | 08:29 — Helena Malá
Snažíte se ze všech sil, ale váš trávník pořád neodpovídá vašim představám? Dost možná je na vině špatná technika sečení. Právě ta totiž může vést k poškození trávníku i nevratným změnám v jeho vzhledu.
Další 4 fotografie v galerii
Vypěstovat trávník, po kterém je radost chodit, není jen tak / Depositphotos

Na první pohled se to zdá být banální záležitost. Zkrátka vezmete sekačku a trávu posekáte. Jenže pokud máte jen trochu vyšší nároky na to, jak má pažit vypadat, musíte si osvojit správnou techniku sekání. Klíčová je výška a frekvence sečí.

Každý typ trávníku žádá něco jiného

Sečením člověk udržuje potřebnou výšku trávníku, která se odvíjí dle jednotlivých typů trávníku. Pravidelným sečením podporujete odnožování travních jedinců (zhušťuje se trávník), snižujete možnost výskytu plevelů v trávníku a dosahujete kvalitního vzhledu travnaté plochy. Jednotlivé travní druhy reagují rozdílně na intenzitu a výšku sekání. Tím je četnost sekání odvislá od druhového složení, funkce trávníku a vlivu počasí a podnebí.

Výška a frekvence sečí trávníku

Nový trávník sekejte poprvé při výšce 10 cm, v této době bude trávník již dostatečně zakořeněn. Trávník zkraťte na výšku 5-6 cm a v následujících sečích snižujte trávník na požadovanou výšku.

Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku, a to tak, že byste měli při každém sekání snižovat výšku trávníku o maximálně 1/3 výšky. To v praxi znamená, že pokud trávník přerostl, měli byste jej sekat nikoliv najednou, ale vždy o 1/3 výšky třeba v odstupu několika dní, než jej posečete na původní výšku.

V letním období doporučují odborníci sekat trávník relativně výše. Je pak méně stresován horkem a suchem. Při vyšší výšce trávníku a dobrém zapojení lépe drží vlhkost a nedochází k jeho žloutnutí.

Co se týká frekvence sečí, řiďte se zejména sezonním nárůstem hmoty. Nejitenzivnější růst je v období května a června a po sušším létu opět v září. V tomto období sečte jedenkrát týdně, jinak frekvenci přizpůsobte aktuální situaci. Obvykle stačí posekat trávník jednou za dva až tři týdny.

Jak správně sekat

Trávník můžete sekat, jak je vám to pohodlné. Ale jsou vyzkoušené způsoby, které jsou rychlejší a méně pracné. Pokud je trávník dobře založený a všechny plochy jsou ucelené a lehce udržovatelné, dá se plocha sekat plynule, tedy nejdříve posekáte plochy na okraji a následně sečete postupně pás vedle pásu. Výhoda je v jednoduchosti. Nemusíte se vracet a se sekačkou couvat, jen jednoduše jedete stále dopředu.

Záleží i na sekačce

Kromě samotné techniky sečení záleží samozřejmě i na tom, jak kvalitní sekačku si pořídíte. Můžete totiž vše ostatní dělat zcela správně, ale pokud k sekání trávy nezvolíte vhodný stroj, výsledky mohou být rozporuplné a navíc si značně zkomplikujete práci. Nejčastěji se používají dva typy sekaček, vřetenové a rotační.

Vřetenové sekačky

Řez se podobná střihu nůžkami, trávu stříháte mezi dvěma břity. Tyto sekačky umožňují velmi kvalitní výsledky, proto představují ideální řešení pro okrasné trávníky, k nimž jsou zároveň velmi šetrné. Vždy ovšem záleží na jejich správném seřízení. Pro snazší sekání je navíc dobré pořídit variantu se sběrným košem. Pro běžné použití u rodinných domů postačí na menší plochy ruční nebo elektrické vřetenové sekačky. Motorové vřetenové sekačky jsou velmi nákladné a používají se nejčastěji při údržbě golfových hřišť.

Rotační sekačky

Trávu nestříhají, ale spíše usekávají, což je pro trávník méně šetrné, neboť jednotlivá stébla zažívají určitý „šok“ a mohou žloutnout. Na druhou stranu je s nimi sekání velmi lehké a rychlé (záleží ovšem na nabroušení nožů a konkrétním výkonu motoru) a navíc se poměrně snadno udržují. Zároveň nebývají tak drahé jako jejich výše zmíněné „protějšky“.

Další typy

K dispozici máte i ruční neboli strunové sekačky na trávu, které se hodí k sečení špatně přístupných míst, případně vznášedlové sekačky se vzduchovým polštářem, s nimiž je práce snazší, nicméně problém může být se sbíráním posekané trávy. Bubnové sekačky jsou potom určeny spíše k úpravě větších pozemků a luk než zahrad, pokud ovšem potřebujete posekat opravdu veliké plochy, pochopitelně asi nejlepší řešení představují zahradní traktory, na nichž lze při sekání sedět. Práci navíc ušetří i takřka zcela automatické robotické sekačky, ty jsou ale vhodné na menší plochy. Existují také speciální mulčovací sekačky, jež drtí trávu na malé kousky, které končí v trávníku coby přírodní hnojivo.

Stejně podstatné jako udržovat trávník, je udržovat samotnou sekačku. Pouze tak vám totiž vydrží opravdu dlouho v dobrém stavu. Po sečení ji tedy očistěte, pravidelně bruste nože a obecně se řiďte návodem výrobce.

Elektrická nebo motorová

Musíte také zvážit, zda si pořídit sekačku elektrickou nebo motorovou. Eletrická je obecně levnější, umožňuje pracovat v příkrých svazích a potěší i nižší hmotností, úrovní hluku a snazší údržbou. Na druhou stranu se kvůli kabelu hodí pouze na souvislé plochy bez překážek, potřebuje elektrickou přípojku, hůře se s ní manipuluje a má horší výkon. Motorové sekačky naopak umožňují větší volnost při práci, mají lepší výkon a práce s nimi je jednodušší. Bývají nicméně dražší, hlučnější, těžší, nehodí se pro členité terény a v neposledně řadě mohou obtěžovat i výfukovými plyny a unikajícím palivem. O tom, jak založit trávník, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu