V průměru strávíme ročně úklidem asi měsíc. Jak často bychom měli uklízet a má to před Vánocemi vůbec cenu?

Interier 09. prosince 2021 | 16:20 — Kateřina Kofroňová
Mimo své povolání každý z nás vykonává i domácí práce, v průměru nám zaberou denně 2 až 4 hodiny času. To znamená, že ročně strávíme úklidem asi měsíc. Jak často uklízet, abyste doma neměli nepořádek, ušetřili přitom čas a energii a mohli se více věnovat věcem, které vás baví?
Další 1 fotografie v galerii
Domácími pracemi strávíme dvě až tři hodiny denně / Unsplash

Ruku na srdce, kolikrát za život se vám stalo, že jste kvůli nepořádku ve vaší domácnosti nemohli v tu nejvíce nevhodnou chvíli najít to, co jste zrovna hledali? Třeba cestovní pas před odletem na dovolenou, papír s cennými poznámkami nebo halenku, která se hodí k novým kalhotám. A pak je tu další věc, asi nikdo z nás nechce doma přijímat nečekané návštěvy, když víme, že není vše v úplném „lesku“.

Není třeba propadat panice ani se každý den chopit koštěte, prachovky a hadru. Věděli jste například, že se v domácnostech nejčastěji uklízí jednou týdně? A to i za předpokladu, že víme dle statistik, že se na třech čtverečních metrech podlahy nebo koberce najde až kilogram nečistot a špíny.

Jak často tedy uklízet? 

Položte si před úklidem tyto jednoduché otázky.

Máte děti nebo domácího mazlíčka?

Váš harmonogram úklidu se jistě bude odvíjet od toho, jestli sdílíte domácnost s někým jiným. Úklidové prostředky zcela jistě vezměte do ruky mnohem častěji v případě, že máte dítě nebo mazlíčka.

Kolik času doma trávíte?

Pokud jste každý den v práci „od nevidím do nevidím“, určitě budete uklízet mnohem méně než maminka dvou dětí na mateřské.

Jak si práci ulehčit, a hlavně na nic nezapomenout?

Vytvořte si harmonogram

Abyste na nic nezapomněli a zároveň si rozvrhli celý týden, vytvořte si harmonogram.

Chcete-li svému novému režimu udělat opravdový řád, nastavte si upomínku na telefon nebo aktivitu zaneste do diáře.

  • vytřít prach – 3x týdně (úterý, čtvrtek, neděle)
  • umýt nádobí – každý den
  • zamést podlahu – každý den
  • vyprat pračku – 1x týdně (sobota)
  • vyprat závěsy – 2 x do roka (březen, říjen)

Pořiďte si pomocníka

Úklid vůbec nemusí být strašákem, pokud si pořídíte šikovné pomocníky. Roboti jsou budoucnost a šetří čas.

Někteří domácí roboti za vás totiž vysají i vytřou celý byt. Poradí si téměř s každým povrchem. Nejlepší na nich ale je, že uklízejí třeba přes den, kdy jste v práci. Nebo třeba gruntují kuchyň, zatímco vy se ve vedlejší místnosti koukáte na televizi. Robůtka můžete ovládat přes chytrou aplikaci klidně z práce a on za vás vyřeší úklid ještě dřív, než k vám přijde nečekaná návštěva. Stačí stisknout tlačítko a máte jistotu, že po návratu domů bude vaše podlaha krásně čistá. Nemusíte se bát ani o to, že by se během úklidu vybil. Jakmile cítí, že mu docházejí síly, sám se dojede dobít.

Další jeho výhoda je, že se dostane tam, kam vy ne. Někteří robůtci snadno zajedou i do těžko přístupných míst, a tak budete mít perfektně vysáto třeba i pod postelí nebo komodou. A pokud vám je vysávání málo, můžete si pořídit ještě lepší variantu - robůtka, který zbaví povrchy nečistot a navíc i vytře. Také by vás mohlo zajímat: Náklady za vytápění mohou někdy nepříjemně překvapit. Způsoby, jak ušetřit v topné sezoně.

Zdroj: TZ iRobot, pcmag.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Žaluzie, jako funkční doplněk oken, který šetří energie

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu