Podzim v interiéru: Zdánlivé drobnosti dodají bytu ohromné kouzlo. Inspiraci hledejte v přírodě

Interier 22. září 2017 | 20:54 — Anna Novotná
Prázdniny a s nimi letní počasí jsou již nenávratně pryč a místo zmrzliny si doma dáme raději čaj nebo horké kakao. Nastává podzim, který možná nepatří k nejoblíbenějším obdobím roku, ale i podzim má své kouzlo! A kouzelný si můžete udělat i svůj domov. Barvy podzimní přírody jsou skvělým doplňkem pro příjemné dekorace interiéru.
Dalších 24 fotografií v galerii
Interiér zařízený s nádechem podzimní přírody / Shutterstock

Podzimní počasí je pro mnohé nepříjemné, ovšem podzimní příroda a především nádherné podzimní barvy, dokáží obohatit váš domov. Vyberte to nejlepší z podzimní palety barev a inspirujte se pro zařízení svého domu či bytu. Rozhlédněte se kolem sebe a vylaďte si domov do teplých podzimních tónů, které vám během chladných dnů, večerů a nocí zajistí příjemný pocit pohody.

S končícím létem se v přírodě pomalu tlumí intenzita výranějších barev a barvy zelené, naopak do popředí vystupují teplé odstíny oranžové, žluté a hnědé. Abyste vyladili interiér do podzimních barev, nemusíte se rovnou poštět do malování celého bytu. Přírodní tóny barev se mohou objevit na závěsech, potazích, dekách, polštářcích nebo koberečcích, které dodají vašemu bytu podzimní nádech.

Bytové doplňky, které máte doma, lze jednoduše ozdobit například listy či větvičkami. Využít můžete i podzimní plody – dýně, ovoce i ořechy. Naaranžovat je můžete třeba do truhlíku, vázy nebo do mísy na stůl.

Pokud se na vlastní aranžování necítíte, jistě oceníte velký výběr vonných svíček a bytových doplňků v podzimních barvách, které jsou dnes všude k dostání. I zdánlivé maličkosti vám doma navodí atmosféru pravého podzimu.

Podzimní barvy

K podzimu patří oranžová

Tóny oranžové jsou nejvýraznějšími barvami podzimu. Oranžová barva pomáhá zahánět špatnou náladu, vyzařuje radost, působí energicky a navozuje pocit tepla. Interiér dokáže rozzářit. Je však vhodné ji použít spíše na menší doplňky v sytějších odstínech. Hezky se sladí se zemitějšími barvami. 

Tlumenější žlutá

V podzimním období je dobré používat spíše tlumenější odstíny žluté, jako je medově žlutá, okrová či zlatá. Žlutá barva interiér projasní. Vyzařuje silnou energii a posiluje dobrou náladu. Skvěle se doplňuje a kombinuje s dalšími barvami.

Červené plody podzimu

Šípky, jeřabiny nebo jablka dodávají podzimní přírodě výrazné barvy zralých plodů. Do interiéru vnese červená barva energii a vitalitu, povzbuzuje, ale také může dráždit. V sytých tónech ji proto raději využívejte jen pro menší plochy. S červenou barvou je třeba nakládat opravdu velmi opatrně. Dobře se hodí ke dřevěným prvkům a rozumí si i s kamenem. Sladíte ji se šedou, bílou nebo hnědou. Pro podzimní dekorace použijte raději tlumenější odstíny, červenou v barvách pozdního ovoce nebo červeného vína. Vonná svíčka, dřevěný tácek či váza s šípky nebo jeřabinami dodají vašemu bytu ten pravý podzimní akcent. 

S šípků můžete vytvořit krásné podzimní věnce na dveře a další dekorace, o kterých jsme psali zde. Podzimní atmosféru do vašeho domova také přivane vůně šípkového čaje, který je nejen lahodný, ale také zdraví prospěšný.

Hnědá zajistí příjemný pocit pohody

Dřevo je vhodným materiálem. Dřevěné špalky, kmeny nebo pařezy, poslouží jako skvělý bytový doplněk. Nechte se inspirovat přírodou a zapojte fantazii při budování podzimního posezení venku nebo použijte dřevo k oživení interiéru. Dřevěný špalek poslouží třeba jako svícen či originální stoleček.

Interiér v barvách podzimu se bez hnědé barvy rozhodně neobejde. Hnědá působí klidně, přátelsky a nenuceně a pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Pozor! Příliš tmavé barvy však ubírajá světlo a zmenšuje prostor, proto byste i s hnědou měli být opatrní. Při výraznějším užití hnědé myslete na světlé doplňky a vhodné osvětlení. Do podzimního interiéru se hodí hlavně doplňky z juty nebo dřeva. Kouzlit můžete také s kaštany.

Pokud už doma nějakou podzimní dekoraci, například truhlík osázený vřesovci nebo chryzantémami, máte, není nic snadnějšího, než k němu pár kaštanů volně položit. Výsledek vás příjemně překvapí. 

Stejně tak se kaštany dají použít jako ozdoba při tvoření věnce. K slaměnému základu omotanému břečťanem stačí přidat další podzimní plody, jako jsou jeřabiny, šípky různých tvarů i velikostí či malé okrasné tykvičky a ozdoba na dveře je hotová. 

Až půjdete na podzimní procházku, dejte si venku u stánku jedlé kaštany, které jsou nejen pochoutkou, ale i nečekaným léčivem. Připravit si je můžete také doma. Jak si na nich pochutnat a jejich vliv na zdraví, jsme psali zde.

Při procházce přírodou najdete spoustu doplňků, kterými oživíte interiér a naladíte ho na podzimní notu. Větve s vybarvenými listy, kaštany, šípky či jeřabiny poslouží jako dekorace do váz. S pomocí plodů, listů a sušených květin vytvoříte věnce nebo naaranžujte ozdobné mísy. Na stůl se hodí košík s podzimním ovocem, před dveře domu umístěte krásně vybarvenou dýni. Toto roční období nabízí mnoho pokladů a byla by škoda je nevyužít.

Pak už se jen zabalte do deky a s šálkem horkého čaje si pusťte váš oblíbený film. Uvidíte, jak bude podzim kouzelný a pohodový! Na nádherné inspirace, jak doma vytvořit podzimní atmosféru, se podívejte v naší galerii.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu