NOVÝ TREND! Vánoční stromek v květináči. Můžete se z něj těšit i další Vánoce

Interier 16. prosince 2016 | 23:10 — redakce
Řezané vánoční stromky lidé, dle tradice, vyhodí ke kontejnerům na Tři krále. Ale vánoční stromky v květináčích vyžadují další péči, aby jste se z nich mohli těšit i v další sezóně.
Další 2 fotografie v galerii
Váš vánoční stromek v květináči vyžaduje péči i po Vánocích / Pinterest

Umělý vánoční strom nevoní, řezaný opadává, ale můžete mít i stromek živý - v květináči.

Některé vánoční stromky v květináčích se k dalšímu pěstování nehodí. Sázejí se narychlo, s radikálně zkrácenými kořeny a složí pouze pro prodloužení své životnosti během svátků. K těm vhodným k dalšímu pěstování patří stromky zasazené již koncem léta či na podzim. Od té doby totiž už mírně prokořenily a při vhodné péči mohou pokračovat v dalším růstu.

Vánoční stromek v květináči, který připravíte na pobyt doma několikadenním umístěním v chladné místnosti, nenechávejte ve vytápěných prostorech déle než dva týdny. Aby vánoční stromek neživořil a nesesychal, musí růst v dostatečně velkém kontejneru.

Zimní spánek nelze ošidit

Stromek pěstovaný v květináči jako vánoční má jednu jedinou nevýhodu – v teplém a útulném prostředí si jej nemůžeme užívat příliš dlouho. V zimě je naprogramovaný k vegetačnímu klidu, který nezbytně potřebuje. Pokud je přerušeno delším teplem, stromek po opětovném přemístění do zimy uhyne, neboť začne předčasně rašit. A ani trvalé umístění v teple není řešením, neboť to jehličnan z našeho klimatického pásma dlouhodoběji nesnese.

Co se stromkem po Vánocích?

Mimo vánoční svátky je pro stromek nejlepším místem zahrada. Zde jej můžeme zapustit do země i s kontejnerem a na jaře ho přesadit do o číslo větší nádoby. Zapuštěná nádoba nejen dobře vypadá, ale tolik se v létě nepřehřívá, v zimě zase nepromrzne.

Místo zahrady postačí i balkón

V dostatečně velké a v zimě proti promrznutí izolované nádobě však může stromek trvale vegetovat i na balkóně či terase. Zde mu svědčí ochrana před přímým poledním sluncem. Po více letech je čas na obměnu Stromek pěstovaný v nádobě sice při správné péči vydrží léta, ale desítky let nikoli – pokud jej nepěstujete přímo jako bonsaj.

Pokud zahrada skýtá dostatek místa, můžete stromek po několika letech vysadit nechat vyrůst, přidat do živého plotu a podobně. Místo něj pak zakoupit sazenici novou, nebo si dokonce vypěstovat vlastní, řízkováním nebo hřížením.

TIP! Pokud je stromek v nádobě pěstován celoročně, potřebuje zálivku i přihnojení. Na trhu jsou i hnojiva určená specielně pro jehličnany.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci jsou na stopě příčiny záhadného umírání korálů v Karibiku. Důvod je poměrně prostý

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zapomeňte na vodu. Orchideje zalévejte touto běžnou...

Zavřít reklamu