Jak docílit útulné předsíně a chodby? Tyto tipy vám pomohou v budování domácnosti snů

Interier 15. prosince 2017 | 11:53 — Marie Drahá
Je vaše chodba šedivá a studená, že se už nemůžete dočkat, až budete v hřejivé kuchyni? Anebo naopak je tato místnost teplá a svou útulností je k nerozeznání od dalších pokojů v bytě? Jaká je vaše chodba? A co udělat pro to, abyste se v ní vy i návštěva cítili nanejvýš dobře? Poradíme vám, na co se zaměřit.
Další 4 fotografie v galerii
Chodba je důležitá součást bytu a neměla by být nijak opomíjena / Shutterstock

Z chodby nikdy neuděláte obývák, ale přesto nemusí vypadat tak, jak si ji pamatujeme z filmů z 80. let. Kdo ji vnímá jako průchoďák, snaží se ušetřit na topení. To je ale chyba číslo jedna. I chodbu je třeba alespoň zavlažovat. Svůj význam má také světlo, vybavení a dekorace.

Světlo

Hraje důležitou roli v tom, aby chodba nebyla tmavá kobka. Ideální je světlo přirozené, takže pokud máte v chodbě okno, je z poloviny vyhráno. Světlo však můžete dostat do místnosti i prosklenými dveřmi, v neposlední řadě nástěnnými lampičkami, bodovým stropním osvětlením nebo světlovody. Teplá barva hraje prim. Jak si pohrát v interiéru s osvětlením si můžete přečíst zde.

Barva stěn

Tmavé barvy jsou hezké, ale do malé chodby se určitě nehodí. Chodbu opticky zvětší a také prosvětlí pastelové odstíny. Řada lidí volí univerzální bílou. Na té jsou ale často vidět škrábance a fleky, hlavně pokud máte doma děti nebo mazlíčky. Ideální je zvolit libovolný pastelový odstín. Špatně nevypadá žlutá, oranžová ani růžová. Anebo zkuste zajímavou tapetu!

Nábytek

Hlavně střídmost. Do větší chodby často umísťují lidé zastavěné skříně, které jsou sice až po strop, ale působí dojmem stěny. Většinou mívají posuvné dveře a prostor tak nijak výrazně neruší. Hluboké skříně nebo komody, kolem kterých sotva projdete, to však dokážou.

Pokud máte malou chodbu, zvolte raději pouze věšáky a užší lavici ve formě truhly, kam naskládáte všechny potřebné věci. Navíc si na ni může návštěva sednout. Výhodné jsou také sklápěcí systémy. A myslete na to, že prostor je možné využít až do stropu.

Koberec

Je hloupost položit jej hned ke vstupním dveřím, kde se všichni zouvají. O kousek dál však může prostor hezky doplnit. Neměl by ovšem být na jedno použití a něco vydržet. Přece jen je chodba hodně frekventovaná místnost.

Zrcadlo

Stejně jako menší koupelnu, i chodbu dokáže krásně zvětšit. Zrcadlo v předsíni je navíc takřka nepostradatelné. Musíte přeci vědět, jestli jste bez chybičky, když odcházíte do práce nebo na večírek. U zrcadla platí zásada, že čím větší, tím lepší.

Dekorace

Kytka, obrázky, fotografie, suvenýry – to všechno může chodbu hezky dozdobit a zútulnit. Pokud potřebujete stěnu rozšířit, skládejte je vedle sebe, v opačném případě pod sebe. Krásnou dekorací je také menší skříňka na zdi na klíče. Už nikdy je nebudete muset hledat, a to se vyplatí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu