V noci ložnice, ve dne obývák. Jak udělat vhodným uspořádáním z jednoho pokoje dva?

Interier 12. dubna 2018 | 13:18 — Marie Drahá
Když není zbytí a musíte spát v místnosti, kam zvete hosty, pořádně si rozmyslete, jakou variantu lůžka zvolíte. Není třeba se hned uchylovat k rozkládacímu gauči, možností je několik. Výhrou je velká místnost - a pochopitelně neotřelý nápad.
Dalších 6 fotografií v galerii
I když spíte na gauči, měla byste se probouzet odpočatá / Shutterstock

Ve prospěch dětských pokojů zvolí partneři spaní v obýváku. Klasický případ, který se týká nejen menších bytů, ale i rodinných domků, v nichž žije více generací. Mnohdy to ale dopadne tak, že se domácí bojí pozvat kohokoliv na kávu, protože zrovna ráno nestihli uklidit lůžko. Případně se takový stav stane standardem.

Prostor oddělí knihovna i závěs

Někdy přitom nejde ani tak o malou místnost, jako spíš o její nevhodné uspořádání. Větší pokoj jde totiž vždycky rozdělit na dvě až tři zóny – obývací, spací, případně mini pracovnu. Není přitom hned nutné dělat sádrokartonové příčky. Stejnou službu prokáže knihovna, policové díly nebo závěs, které místnost opticky rozdělí.

Skvělým řešením jsou posuvné dveře, japonská stěna či zajímavé sklo. K tomu, abyste si vytvořili místnost v místnosti, je v každém případě vhodné přistupovat s citem. Jednotlivé části by totiž měly působit vzdušně a nenásilně. Potom vám ani tak nepřijde, že spíte v obýváku. Tím spíš, když vás zahřeje povlečení, v němž se na jaře dobře spí.

Na gauči se nevyplatí šetřit

Ve větším pokoji rozděleném na zóny je možné dovolit si postel i pohovku. V takovém případě volte postel s úložným prostorem, který se určitě bude hodit. Je sice dražší, ale její praktičnost nesčetněkrát oceníte. Kde to možné není, se nabízí rozkládací gauč. Největší chybou je na něm šetřit s myšlenkou, že hlavu přece člověk složí kamkoliv. Čas od času určitě, ale pro každodenní spaní je potřeba komfort – už jenom s ohledem na zdraví. Nechcete se přece denně probouzet s bolavými zády. Základem je pevný lamelový rošt, na který se položí pružinová matrace bez předělů a mezer. Neotřelým řešením mohou být dvě kanape místo velké sedačky, které na noc spojíte.

Spaní pod stropem šetří místo

Vysoké stropy lákají ke spaní v patře. Není třeba si představovat palandy jako na školních výletech, ale moderní bytelnou konstrukci, pod kterou si zařídíte ještě minipracovnu nebo posezení. Nepřijdete tak ani o kousek místa. Toto řešení je ale spíš vhodné pro studenty nebo singles. V rodině s malými dětmi nemusí být úplně bezpečné – žebřík i šprušle lákají ke šplhání. Pokud spíte pod stropem, je nutné v místnosti více větrat. Právě nahoře se totiž nejvíc kumuluje vydýchaný vzduch.

Lůžko, které večer jen vyklopíte

A nakonec: když nechcete, nemusí o vašem lůžku v obýváku nikdo vědět. Elegantním řešením je schovat jej například do skříně, která má v sobě zabudovanou postel. Večer jen stačí vyklopit a hurá do hajan. Pro vyklopení je nutné počítat s dostatkem prostoru. Tato varianta se hodí i do dětských pokojů, kde se pak nabízí větší prostor na hraní.

Náš tip:

Ideálním doplňkem do variabilních pokojů je nábytek na kolečkách, který vám poslouží pokaždé na jiném místě a k jinému účelu. Co se dalších doporučení týče, je lepší zvolit světlé barvy, které prostor zvětší. Stejně tak zrcadla.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu