Budíte se rozlámaní a bez života? Zbavte se věcí, které do ložnice rozhodně nepatří

Interier 08. května 2018 | 15:05 — Marie Drahá
Co všechno máte v místnosti, kde spíte? Nebo jste o tom nikdy nepřemýšleli? Možná i to je důvod, proč se ráno budíte rozlámaní a bez života. Pokud toužíte po dokonalém relaxu, na čase je zřejmě důkladná revize.
Další 3 fotografie v galerii
Na místo mobilu si pořiďte klasický budík / Shutterstock

Po každodenním pracovním vytížení padáme večer vysílení do postele. Čekáme od ní jediné: ať nás dá hezky přes noc „do pořádku“ a ráno jsme znovu plni sil. Jenže opak je pravdou. Příčinou může být nadmíra stresu, práce, ale možná i pouhé drobnosti, které lůžko obklopují a kvůli nimž jednoduše nedokážeme vypnout. Jsou zrátka věci, které jsou v ložnici žádoucí, a věci, které v ní naopak nemají co dělat.

Televize

Všichni víme, že obrazovka patří maximálně do obýváku, a v ložnici je přebytečná. Pokud se v místnosti, kde spíte, natolik zabydlela, že si bez ní nedokážete představit život, zkuste ji alespoň na noc schovat – do skříňky, za clonu, paraván. Ideální však je zbavit se jí. Ne nadarmo se říká, že televize je zabijákem erotiky. Mnohem lépe si utřídíme myšlenky a vyspíme se, když si dáme aspoň půl hodinky před spaním od médií oddech.

Telefon

Řada z nás ještě těsně před spaním v posteli s mobilem v ruce vyřizuje e-maily. Jak má mít tělo čas se zrelaxovat? Ať už jde o soukromý či pracovní telefon, do ložnice nepatří. Výmluva, že se pomocí mobilu každé ráno budíme, je lichá. Stačí si pořídit na noční stolek klasický budík. Udělá stejně víc parády a na telefon si před spaním časem ani nevzpomeneme. Počítač snad vůbec netřeba zmiňovat. Povolené jsou maximálně čas od času filmy v posteli, které dokonale nahradí nepotřebný televizor.

Zrcadlo

Starodávné čínské umění feng shui zrcadlo v ložnici doslova zakazuje. Tím spíš, vidíme-li na něj přímo z postele. Podle výkladu má čarovnou moc a může přivést do místnosti další osobu. Vytouženého relaxu se prý se zrcadlem nikdy nedočkáme. Jestli se jej v ložnici odmítáte vzdát, zkuste jej alespoň na noc zakrývat. Jaké jsou možnosti jsme psali zde.

Ostré světlo

Zatímco v kuchyni potřebujeme vidět perfektně, v ložnici hraje prim tma. A to doslova. Během noci by nám nemělo svítit do postele pouliční světlo a projíždějící automobily. Pouhé záclony je nutné doplnit či nahradit tmavými závěsy nebo roletami. Ani v samotné místnosti není žádoucí ostré světlo. Hodí se nepřímé, které se odráží od stropu nebo stěn. Nabízí se například vypínače se stmívačem. Pozor na LED svítidla! Vysílají totiž signál, že na odpočinek je času dost.

Květiny

Léta se tradovalo, že květiny nepatří do ložnice vůbec, protože ubírají kyslík. Dnes už víme, že je třeba se vyhýbat v místnosti určitým druhům rostlin. Některé mohou být jedovaté, jiné takzvaně kradou spánek. V žádném případě nesmí být v ložnici tchýnin jazyk, nemějte naopak obavy z fíkusů, ibišků nebo dracén.

Další tipy:

Odborníci doporučují vyhýbat se i výrazným barvám a dát raději přednost pastelovým. Radí vzdušnější prostor, méně nábytku a žádné těžké obrazy nebo poličky nad postelí. Neseme si je pak pomyslně na bedrech. Pozor, platí to také o stropních trámech, které se v posledních letech dostávají do popředí! Spát bychom měli tak, abychom viděli na dveře, ale nikoliv nohama přímo k nim.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu