Znáte futon? Variabilitu a komfort japonských matrací si zamilujete

Interier 29. června 2018 | 09:27 — Marie Drahá
Po kvalitním spánku touží dnes většina z nás. Inspiraci nacházíme stále častěji u východních kultur, a to i v případě matrací. Japonské futony volí všichni, kteří dávají přednost čistě přírodním materiálům. Jejich výhodou je, že se dají ráno sbalit a večer zase roztáhnout.
Dalších 5 fotografií v galerii
Japonské matrace jsou z čistě přírodních materiálů / Shutterstock

Japonské matrace díky přírodním materiálům dýchají a odvádějí přebytečnou vlhkost, takže je tělo po celou noc v suchu. Jsou prodyšné a přizpůsobí se tělu stejně dobře jako jakákoliv paměťová pěna. A co je pro Japonce důležité – nechávají volně proudit energii. Přírodní futony zkrátka představují návrat k přírodě.

Na rozdíl od klasických matrací jsou futony prošívané. Není se však třeba obávat toho, že by jednotlivé spoje tlačily do zad. Ani o nich nevíte. Co je však důležité si pohlídat, je materiál. O japonských matracích je všeobecně známé, že jsou tvrdší, a ne každému vyhovují. Na druhou stranu vám všichni ortopedi řeknou, že měkká matrace je pro páteř dlouhodobě zcela nevhodná.

Jaký materiál zvolit?

Při výrobě japonských matrací se využívá bavlna, kokos, přírodní latex, koňské žíně, konopné vlákno, ovčí vlna i rouno. Každý z těchto materiálů má specifické vlastnosti, proto není od věci přiklonit se k jejich kombinaci. Bavlna s latexem je pružná a odolná proti roztočům a plísním, a tím pádem vhodnější pro alergiky. U nás je vůbec nejoblíbenější. Podobné vlastnosti má konopné vlákno, které je chráněno i před napadením před moly. Mezi nejtvrdší patří bavlněná matrace, spaní na tvrdém pak zajistí i kokos, samotný je ale těžší a náročnější na manipulaci.

Do rámu, nebo jako Japonci?

Málokdo je zvyklý spát na zemi, přestože futony k tomu vybízejí. Matrace se běžně ukládají na speciální podložky tatami. Není třeba pro ně pořizovat rám postele. Pokud vás inspiruje matrace, ale nikoliv spaní východního stylu, futon lze pořídit v různých velikostech a vložit v podstatě do jakéhokoliv postelového rámu. Pořídit se dají i speciální futonové rámy, a to postelový nebo skládací pro dvojí využití. Vybírat lze z kovových i dřevěných typů. Budíte se rozlámaní a bez života? Zbavte se věcí, které do ložnice rozhodně nepatří, psali jsme zde.

Futon jako pohovka

Japonské matrace nejsou určeny jen ke spánku, ale také k odpočinku. Běžně se používají jako výplně sedaček v obývacích pokojích. Například skládací futon může být přes den pohovkou a v noci lůžkem. Vhodný je také pro všechny, kteří mají doma minimum místa, nebo pro studenty, jež bydlí na privátu v jednom pokoji. Futon je skladný, takže jej stačí ráno srolovat, schovat do skříně a v místnosti během dne nijak nepřekáží. Ostatně přesně takový přístup zaujímá i většina Japonců.

Jak o japonskou matraci pečovat?

Stejně jako jakákoliv jiná matrace, ani futon nevydrží věčně. Měnit se doporučuje každých sedm až devět let podle opotřebení. Životnost mu však můžeme prodloužit vhodnou péčí. Rozhodně není vhodné jej prát ani nijak namáčet. Japonskou matraci stačí pravidelně větrat, aby se zbavila vlhkosti, a vysát. Pokud se bojíte, aby se nezašpinila, pořiďte jí snímatelný povlak, který lze bez obav hodit do pračky. Jestli futon stěhujete z místa na místo, vždy srolovaný, aby se nepolámala vlákna. A určitě jej nikdy neotvírejte, mohl by ztratit vlasnosti, které má.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Zavřít reklamu