Jak vybrat skládací schody na půdu. Jsou lepší kovové, nebo dřevěné?

Interier 01. července 2018 | 14:20 — Marie Drahá
Půda může být dobrým místem pro skladování sezonních věcí, jako jsou sáňky nebo lyže, ale někdy i místem plným pokladů. Že se na ni nikomu nechce? Důvodem může být horší přístup. Vyberte si ty správné půdní schody. Poradíme vám, jak na to.
Dalších 6 fotografií v galerii
Důležitý je pohodlný přístup, ale také izolační vlastnosti / Shutterstock

Jednou z variant je vybudovat si zděné schodiště přímo ke dveřím půdy. Kdo ale tak velké prostory nemá, je odkázaný na stahovací schody s výklopným víkem. Na trhu najdete spoustu různých variant. Pokaždé však záleží na tom, kam přesně chcete schody umístit.

Co by vás mělo při koupi zajímat?

  • Limitující jsou prostory, je tedy nutné poohlédnout se po správném rozměru výklopného víka. Pokud otvor na půdu teprve připravujete, vězte, že není možné jej připravit libovolný! Na trhu je několik standarních rozměrů, obyčejně 120, 130 či 140 x 70 cm. Další variantou jsou schody na míru.

  • Jistým požadavkem je délka schodů. Není nutné znát jen výšku místnosti, ve které budou umístěny, ale i úhlopříčku, do níž budou spadat. Typizované schody se obvykle přizpůsobí většině prostor, dělají se do délky 280 cm, pokud však bydlíte v domě s vysokými stropy, výšku si pohlídejte. A nezapomínejte na manipulativní prostor na chodbě.
  • Jakou máte sílu stropu? Té je nutné přizpůsobit i schody. V případě foukané izolace jsou to například schody s vyšším rámem tzv. tubusem schodů.
  • Na řadu přichází teplotní rozdíly. Většina lidí si pořizuje výklopné schody na půdu do vytápěné chodby. V tom případě je nutné zvolit schody s co nejvíce izolovaným spodním víkem. V zimě by vám jinak na chodbu pěkně profukovalo. Na trhu se objevují schody s izolací od 20 mm do 200 mm.
  • Dalším kritériem je materiál. Na trhu jsou převážně tři typy schodů – kovové, dřevěné nebo jejich kombinace. Nelze jednoznačně říct, které jsou (nej)lepší. Dřevěné jsou lehčí, víc se hodí do interiéru, ale je nutné je ochránit proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Časem mohou sesychat a vrzat. Zatímco ocelové schody jsou pevnější, nehořlavé, ale kvůli své konstrukci i těžší. Mohou se rosit a způsobit korozi. Kov v kombinaci se dřevem je v interiéru nadčasový. Nezničí se a přežije mnoho generací, psali jsme zde.
  • Zvolit lze i konstrukci žebříku, a to buď skládací nebo stahovací. Skladácí jsou tvořeny z několika dílů, které jsou spojeny panty a bývají uloženy ve víku, stahovací fungují jako pružina. Natahují se a stahují podle potřeby.

Když schody máme a z půdy nám táhne?

V tomto případě odborníci doporučují vybrat si střední třídu s izolací víka kolem 80 mm a po namontování schodů na půdu vyrobit izolovaný kryt. Jak? Jednoduše. Krabici bez dna z vnějšku oblepíte polystyrenem. Při výlezu na půdu je nutné kryt odsunout stranou a potom vracet zpátky, ale je to řešení, které je docela levné a funguje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu