Bydlení v podkroví znamená řadu výhod. Na co si však dát při úpravách a zařizování největší pozor?

Interier 13. července 2018 | 10:24 — Marie Drahá
Podkrovní byty patří stále mezi velmi žádané. Cesta k nim vede jedině po schodech, avšak na rozdíl od jiných obydlí nenabízejí pohled do sousedova dvorku ani na kontejnery před domem, ale do nebe. A kdo by občas nestál o to, pozorovat hvězdy přímo z postele?
Dalších 5 fotografií v galerii
Nízkým stropům je třeba přizpůsobit i vybavení místnosti / Shutterstock

Interiér v podkroví nevypadá nikdy fádně, už jen kvůli atypickým prostorům. Láká k invenci a kreativním nápadům, navíc skýtá tu výhodu, že se díky spodním místnostem či bytům rychle vytopí. Pod střechou zkrátka bývá teplo a znát je to i na účtu od energetiků. Ať už zvolíte bydlení v podkroví dobrovolně, nebo jednoduše nemáte jinou možnost, je však třeba si případnou rekonstrukci či zařizování dobře pohlídat. Ohled musíte dbát na přísun světla a případné zastínění, opatrní buďte při volbě pokojů i jejich uspořádání.

Izolace na prvním místě

Co rozhodně není třeba podcenit, je izolace střechy. Nikdo netouží po tom, aby mu do bytu zatékalo, navlhaly zdi a objevily se nežádoucí plísně. A to ostatně souvisí také s hlučností. Znáte zvuk deště dopadající na plechovou střechu? Pokud o něj nestojíte, zvažte, zda si nepořídit na okna venkovní žaluzie. Nejenže zajistí sklům větší ochranu, ale dopřejí vám také více klidu. Jak ošálit zrak, pokud máte příliš nízké, nebo příliš vysoké stropy, jsme psali zde.

A u oken ještě zůstaneme. V případě bydlení pod střechou se určitě nevyplatí šetřit. Kvalitní okna jsou totiž základ a stejně tak jejich usazení. Výšku oken většinou určí dispozice podkroví, ale platí, že přímo ovlivňují skutečnost, jak hluboko se světlo do místnosti dostane. Kolik oken a jaké zvolit? Raději více menších. Je to levnější a praktičtější. Dbejte však na to, abyste k nim vždy měli dostatečný přístup, a to včetně ovládání. Nanejvýš nutné je i zastínění, jinak byste v létě měli doma jako ve skleníku.

Pod výklenky se dá spát

Nejtypičtější jsou pro podkroví šikminy. Pokud bydlíte v rodinném domě, kde můžete pod střechu situovat jen některé místnosti, nabízí se ložnice, dětský pokoj nebo pracovna. Na rozdíl od kuchyně nebo koupelny tam totiž nízké výklenky tolik nevadí. V opačném případě si holt budete muset poradit i s těmito pokoji. Jen myslete pokaždé na to, kde je třeba stát – ať už je to plocha u kuchyňské linky nebo místo, kde vylézáte z vany. Neméně důležitý je při zařizování místností fakt, kam dopadá přirozené světlo.

Nábytek? Hluboký nebo na míru

Vysoké skříně z velkoobchodu s nábytkem v podkrovních bytech uplatnění nenajdou. Nejčastějším řešením bývá nábytek na míru, který sice vyjde dráž, ale plně se přizpůsobí dospozici místa. Pokud nemáte peněz nazbyt, lze prostory vybavit i menšími kusy a policemi. Lepší volbou jsou pak hlubší, které zajistí více úložného prostoru. Někdy není vůbec od věci přizvat si domů bytového architekta.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu