Má vaše dítě mini pokoj? Máme pro vás rady, jak jej opticky zvětšit

Interier 19. července 2018 | 16:11 Marie Drahá
Místnost o velikosti několika čtverečních metrů? I s takovými rozměry musí někdy kalkulovat rodiče, když chtějí dopřát dítěti vlastní pokoj. Naštěstí i na malém prostoru jdou dělat velké zázraky. Rady odborníků zní: pohrajte si s barvami a šetřte nábytkem.
Dalších 7 fotografií v galerii
Policové díly jsou v menším pokojích lepším řešením než klasické skříňky / Shutterstock

Vlastní pokoj by mělo mít dítě nejpozději do té doby, než nastoupí do školy. Řada rodičů jej však buduje svým ratolestem mnohem dřív – kvůli spaní i prostoru na hraní. Někdy jsou však odkázáni na velmi malé prostory, a to zejména v panelákových bytech, kde je dítě nuceno spokojit se s velmi malou cimrou, někdy navíc se sourozencem. Přesto není důvod, aby se ve vlastním pokoji cítilo jako v kobce. Existuje několik základních pravidel, které prostor otevřou a opticky zvětší.

Tmavé barvy jsou zakázané

Začněme u barev stěn, které hrají tu nejdůležitější roli. Pokud nechcete, aby se stal malý prostor ještě menším, tmavé odstíny si předem zakažte. Není nutné malovat dětský pokojík na bílo, protože by stejně dlouho bílý nevydržel, ale držte se barev světlých a zářivých. Co byste si nedovolili v obýváku, dětský pokoj určitě snese. Může to být světle zelená, modrá, žlutá nebo růžová, zkrátka taková barva, kterou má vaše dítě rádo. Není od věci jej v této fázi k výběru přizvat.

Úložný prostor pod postelí oceníte

S postelí, která má své parametry a musí splňovat jisté záruky kvality, prostor nijak neušetříte. Praktická je však taková, která vespodu disponuje úložným prostorem. V malém pokoji se bude nanejvýš hodit – nejdřív pro hračky, později třeba na sešity nebo knihy. Pozor však na to, aby dýchala matrace! Je dobré ji občas přetočit a vyvětrat. Pro dvě děti je spíše než palanda vhodnější zásuvná postel. Jak rozdělit dětský pokoj pro více sourozenců bez stavebních úprav, jsme psali zde.

Preferujte otevřené skříňky a police

S dalšími kusy nábytku buďte ale opatrní. Do malých pokojů určitě nejsou vhodné větší stěny, nebo skříně podél celé zdi. Preferujte otevřené prostory a police, na které si děti mohou vystavit své hračky. Pořádek v otevřených policových dílech pak zajistí košíky nebo plastové krabice. Pokud je nezbytné umístit do pokoje skříň, pak volte vestavnou s posouvacími dveřmi. Prostor rozšíří světlá lesklá dvířka, která odráží zbytek místnosti.

Pozor, ať světla neházejí stíny

Odpočinkovou zónu dětského pokoje má vždy doplňovat zóna hrací, v případě školáka pak pracovní. Myslete proto i na vhodné osvětlení dětského pokoje, které si dokáže opticky pohrát s prostorem. Minimalistickým řešením jsou bodovky, pozor jenom na to, aby neházely stíny – pak by pokoj spíš zmenšovaly. Zvážit můžete i víceramenná svítidla směřovaná na více stran, která dokážou prostory opticky zvětšit.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Johnny Depp se během svědectví ani jednou nepodíval na Amber Heard. Heard byla otázána, jestli ví, proč tomu tak je

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Zavřít reklamu