Jak vybrat správná kachlová kamna
Kachlová kamna, jsou svojí provozní nezávislostí na jiných druzích energie výborným řešením při volbě vedlejšího, nebo i hlavního zdroje vytápění. Existuje několik typů kachlových kamen, které je dělí podle určení. A to na kachlová kamna tzv. pokojová, určená k vytápění obytných prostor, nebo kamna kuchyňská-kachlové sporáky, určené především k přípravě stravy.
Zatímco kachlové sporáky jsou velice osvědčeným topidlem pro chalupy a venkovská stavení, pokojová kachlová kamna jsou velice vhodná pro úsporné a ekologické vytápění domů určených k trvalému užívání. Moderní typy konstrukce topenišť umožňují splnění náročných limitů pro obsah škodlivých emisních látek. Výpočtový program pro navržení kachlových kamen umožňuje provedení individuální stavby dimenzované právě pro Váš dům.
Kachlová kamna dělíme do 3 skupin podle konstrukce:
Lehká kamna
Lehká kamna jsou především vhodná k vytápění rekreačních nebo víkendových objektů. Jejich úkolem je vytopit daný prostor v krátkém čase, proto mají obrovský výkon na vcelku malé ploše. Jsou vhodné do chat a chalup, kde se topí méně často. U tohoto typu konstrukce je výhoda poměrně rychlý náběh (během cca 1 hodiny). Další předností těchto kamen je i nižší hmotnost a přenášení sálavého tepla do místnosti přes plášť kamen. Nevýhodou může být poměrně krátká doba akumulace (pouze asi 4 hodiny).
Polotěžká kamna
Polotěžká kamna (setkáváme se také s názvem střední kamna) slouží hlavně jako sekundární zdroj vytápění k jinému zdroji tepla. Pokud jsou tyto kamna užívaná pravidelně, jejich náběh se může pohybovat také kolem 2 hodin. Akumulace je v rozmězí 6 - 10 hodin. Vhodné jsou k používání zejména v přechodových obdobích, na jaře, na podzim a k přitápění v zimě.
Těžká kamna
Těžká kamna se používají především do objektů, které jsou tvrale obydlené a slouží jako primární zdroj tepla. Náběh kamen je přibližně 4 hodiny a sálavý plášť nedosáhne nikdy tak vysokých teplot jako u kamen s lehkou konstrukcí. Výhody u těchto kamen je například její dlouhá akumulace která trvá 12 a více hodin, přikládání 1x - 2x denně nebo menší teplotní výkyvy. Mezi nevýhody pak můžeme zařadit vysokou hmotnost a vyšší spotřebu materiálu tudíž i vyšší cenu.
Teprve když vyřešíte otázku, který typ kamen je tím správným právě pro Váš dům, přichází na řadu designový návrh. Za základní rozdělení lze považovat tyto typy konstrukce a jejich přiřazení k jednotlivým typům domů z hlediska užívání.
Pokud vybíráte kamna do rekreačních nebo víkendových objektů rozhodně volíme lehká kachlová kamna. V domě k trvalému bydlení, kde se rodina vrací denně v podvečer a o víkendech je obvykle mimo dům, budou taktéž nejvhodnější lehká kachlová kamna.
Pokud se jedná o dům k trvalému bydlení, rodina se vrací denně domů a víkendy většinou tráví doma společně, pak budou vhodnější polotěžká kachlová kamna. Kachlová kamna s teplovodním výměníkem napojeným na systém ÚT.
A poku jde o dům k trvalému bydlení a minimálně jeden člen rodiny tráví čas v domácnosti a nebo takzvaně pracuje z domova, pak vyberte určitě těžká kachlová kamna. Kachlová kamna s teplovodním výměníkem napojeným na systém ÚT s akumulační nádrží.