Jaké rostliny v ložnici pročistí vzduch a kterých je lepší se vyvarovat?

Interier 12. září 2018 | 11:37 — Marie Drahá
Za častou únavou nestojí jen spousta práce a stres. Mohou ji způsobit i květiny, kterými si vyzdobíme místnost, v níž spíme. Tolik oblíbená orchidej je toho zářným příkladem. Jakých dalších rostlin je lepší se v ložnici vyvarovat a které naopak dokážou přispět k lepší pohodě?
Další 3 fotografie v galerii
Jsou rostliny, které do ložnice zkrátka nepatří / Depositphotos

Pokud patříte ke striktním zastáncům staročínského umění feng shui, zřejmě nemáte v ložnici rostlinku žádnou. S přimhouřením oka pak jednu nebo dvě květiny, které ovšem nemají špičaté listy. Tabu jsou pochopitelně jakékoliv druhy kaktusů i sušené květiny, které představují mrtvou energii. Navzdory tomu je škoda se o zeleň v ložnici ochudit. Chce to jen poohlédnout se po takových rostlinách, které nám ve spánku nijak „neublíží“ a současně pročistí vzduch.

Orchidej přesuňte na chodbu

Rovnou přitom zapomeňte na orchidej, která tak často zdobí nádhernými květy naše domácnosti. Podle některých výkladů je totiž parazit. Ve volné přírodě ubírá sílu jiným rostlinkám, v obydlí lidem. Není však nutné se jí vzdávat. Jenom ji zkrátka nestavte do místností, kde se spí. Není totiž výjimkou, že citliví lidé, kteří orchidej v ložnici mají, špatně spí, budí se ráno unaveni a mohou dokonce onemocnět. Tato nádhera rovněž snižuje chuť na sex, v partnerském životě není tedy zrovna vítaným společníkem.

Vzduch pročistí aloe vera

Pravým opakem je aloe vera, která se řadí k nejlepším „čističkám vzduchu“. Dokáže uvolňovat kyslík po celou noc a je naprosto nenáročná na pěstování. Jestli máte ve vzduchu příliš škodlivin, upozorní vás na to tmavšími skvrnkami na listech. Aloe vera je praktickou rostlinkou. V domácnosti ji využijete při hojení ran i bodnutí hmyzem.

Dobrý spánek zajistí levandule

Velmi působivě vypadá v ložnici fialová bylinka hojně pěstovaná v jižní Francii, která zaplní místnost doslova relaxační vůní. Pomůže vám se před spaním zklidnit, zmírní bolesti hlavy a napomůže dobrému spánku. Pokud se chcete zbavit prášků, je levandule dobrou volbou. Poslouží i sušená. Kterým rostlinám se vyloženě daří v koupelně, zjistíte zde.

Alergici ocení anglický břečťan

Ideální rostlinka do ložnice pro všechny, kteří trpí alergiemi. Anglický břečťan dokáže uvolnit nateklý nos a zmírnit noční kýchání už jen z toho důvodu, že umí neuvěřitelnou rychlostí odstranit drtivou většinu nečistot ve vzduchu. Podobnou službu vám prokáže lopatkovec, tchýnin jazyk či eukalyptus, rovněž známé čističky vzduchu.

Špatné sny odežene brambořík

Další oblíbenou rostlinkou v ložnici je brambořík, který podle babských rad dokáže odehnat špatné sny. Vyjímat se vám bude na parapetu ale také africká fialka. Její vůně není nijak výrazná, chlupaté lístky navíc zachytávají prach. Ložnici zkrášlíte a provzdušníte i líbivou gerberou. Obecně je však lepší se kvetoucím rostlinám vyhnout a vsadit spíše na zeleň bez květů. Myslete také na to, že jakkoliv lépe v interiéru vypadají nebo pomáhají, neměli bychom to s jejich počtem přehánět. Mnohem důležitější je udržovat je v co nejlepší kondici.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu