Vhodné obložení místnost zateplí a navíc zútulní. Je libo dřevo, kámen nebo cihly?

Interier 26. září 2018 | 15:30 — Marie Drahá
Pamatujete na dřevěné obložení ve starých chalupách? Po rekonstrukci se už většinou na své místo nevrátilo. Je to škoda. Na stěnách totiž mělo svůj význam – izolační, ale i dekorativní. A ostudu si s ním rozhodně neuděláte ani nyní. Jaké existují možnosti?
Dalších 8 fotografií v galerii
Obložení má na stěnách svůj význam / Pinterest

Obložení stěn má hned několik předností: skvěle izoluje, poskytuje dodatečné zateplení interiéru, chrání zdi před poškozením, zakryje nerovnosti a dokáže vymezit určitou část v domě. Často se používalo na chodbách, schodištích, někdy ale také v místnostech, kde dokázalo hezky zútulnit prostory. Z kurzu prakticky nikdy nevyšlo. V jiné podobě plní stejnou funkci i dnes.

Čím lze obkládat?

Před každým obložením je třeba vzít v úvahu materiál i plochu, kterou chceme obkládat. Obojí by mělo ladit s celkovým charakterem interiéru.

Dřevo

Při vzpomínce na obklady ve starých domech se nám nejdříve vybaví palubky, překližky nebo OSB desky. Všechny tyto typy dřeva se používají i dnes, ale uplatnění najdou spíše než v moderních interiérech na chatách a chalupách. Fantazii se však meze nekladou a v mnoha ohledech záleží především na ošetření povrchu. Pokud například natřeme palubky na bílo, mohou se skvěle vyjímat v ložnici. Vodorovně prostor opticky rozšíří, svisle mohou místnost s nízkými stropy naopak prodloužit.

Další alternativou, která má stále své příznivce, je obklad z dýhy. Rychlou variantou jsou v dnešní době především velkoplošné obkladové panely. Jejich montáž je pro odborníka snadná. Hodí se do odpočinkových místností, kde zajímavě orámují určitý prostor. V koupelně je lepší dát přednost tvrdé exotické dřevině typu teak. Luxusnější vzhled pak dodá interiéru masiv, který je viditelný na první pohled, obzvlášť pokud jej doplňují dřevořezby. V tomto případě je ale třeba sáhnout hlouběji do peněženky.

Kámen

Dříve byl využíván především v exteriéru, už dávno si ale našel své místo v domácnostech. Přírodní i umělý kámen bývá často k vidění na chodbách, v koupelnách, ale i v blízkosti kuchyňských linek. Výběr je totiž široký a pro kámen neplatí v podstatě žádné omezení. Rozhodující je pouze vkus majitelů. Zatímco někdo dává přednost působivému umělému kameni, který je takřka k nerozeznání od přírodního, další nedá dopustit na žulu nebo mramor.

I některé typy kamenných obkladů se dodávají ve tvaru obdélníků různých rozměrů a tloušťky, není tedy nutné provádět skládačku nebo lepit jeden kousek po druhém. Panely se lepí zdola nahoru. Stejným způsobem můžete dotvořit interiér keramickou mozaikou, a to nejen v sanitárních místnostech. Noblesu dodají vašemu bytu i skleněné obklady.

Cihly

V oblibě jsou stále i cihlové pásky, které interiérům velmi sluší. Hodí se do rustikálních chalup, ale i funkcionalistických stavení nebo moderních loftů. Jedná se ale o prvek poměrně výrazný, je proto nutné předem myslet na dekor podlah a odstín výmalby. Kdo není zastáncem typického červenooranžového odstínu, může zvolit cihlu v bílé barvě nebo neotřelou barevnou kombinaci. Pásky se dělí na ručně lisované a strojně lisované, dále pak glazované, které se dobře omývají, nebo hliněné celoprobarvené.

Náš tip:
Řada prodejců dnes nabízí vizualizaci návrhu konkrétního obkladu v 3D. Dříve než na některý kývnete, zkuste srovnat několik favoritů, které by se mohly ve vašem interiéru dobře vyjímat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu