Vhodné obložení místnost zateplí a navíc zútulní. Je libo dřevo, kámen nebo cihly?

Interier 26. září 2018 | 15:30 — Marie Drahá
Pamatujete na dřevěné obložení ve starých chalupách? Po rekonstrukci se už většinou na své místo nevrátilo. Je to škoda. Na stěnách totiž mělo svůj význam – izolační, ale i dekorativní. A ostudu si s ním rozhodně neuděláte ani nyní. Jaké existují možnosti?
Dalších 8 fotografií v galerii
Obložení má na stěnách svůj význam / Pinterest

Obložení stěn má hned několik předností: skvěle izoluje, poskytuje dodatečné zateplení interiéru, chrání zdi před poškozením, zakryje nerovnosti a dokáže vymezit určitou část v domě. Často se používalo na chodbách, schodištích, někdy ale také v místnostech, kde dokázalo hezky zútulnit prostory. Z kurzu prakticky nikdy nevyšlo. V jiné podobě plní stejnou funkci i dnes.

Čím lze obkládat?

Před každým obložením je třeba vzít v úvahu materiál i plochu, kterou chceme obkládat. Obojí by mělo ladit s celkovým charakterem interiéru.

Dřevo

Při vzpomínce na obklady ve starých domech se nám nejdříve vybaví palubky, překližky nebo OSB desky. Všechny tyto typy dřeva se používají i dnes, ale uplatnění najdou spíše než v moderních interiérech na chatách a chalupách. Fantazii se však meze nekladou a v mnoha ohledech záleží především na ošetření povrchu. Pokud například natřeme palubky na bílo, mohou se skvěle vyjímat v ložnici. Vodorovně prostor opticky rozšíří, svisle mohou místnost s nízkými stropy naopak prodloužit.

Další alternativou, která má stále své příznivce, je obklad z dýhy. Rychlou variantou jsou v dnešní době především velkoplošné obkladové panely. Jejich montáž je pro odborníka snadná. Hodí se do odpočinkových místností, kde zajímavě orámují určitý prostor. V koupelně je lepší dát přednost tvrdé exotické dřevině typu teak. Luxusnější vzhled pak dodá interiéru masiv, který je viditelný na první pohled, obzvlášť pokud jej doplňují dřevořezby. V tomto případě je ale třeba sáhnout hlouběji do peněženky.

Kámen

Dříve byl využíván především v exteriéru, už dávno si ale našel své místo v domácnostech. Přírodní i umělý kámen bývá často k vidění na chodbách, v koupelnách, ale i v blízkosti kuchyňských linek. Výběr je totiž široký a pro kámen neplatí v podstatě žádné omezení. Rozhodující je pouze vkus majitelů. Zatímco někdo dává přednost působivému umělému kameni, který je takřka k nerozeznání od přírodního, další nedá dopustit na žulu nebo mramor.

I některé typy kamenných obkladů se dodávají ve tvaru obdélníků různých rozměrů a tloušťky, není tedy nutné provádět skládačku nebo lepit jeden kousek po druhém. Panely se lepí zdola nahoru. Stejným způsobem můžete dotvořit interiér keramickou mozaikou, a to nejen v sanitárních místnostech. Noblesu dodají vašemu bytu i skleněné obklady.

Cihly

V oblibě jsou stále i cihlové pásky, které interiérům velmi sluší. Hodí se do rustikálních chalup, ale i funkcionalistických stavení nebo moderních loftů. Jedná se ale o prvek poměrně výrazný, je proto nutné předem myslet na dekor podlah a odstín výmalby. Kdo není zastáncem typického červenooranžového odstínu, může zvolit cihlu v bílé barvě nebo neotřelou barevnou kombinaci. Pásky se dělí na ručně lisované a strojně lisované, dále pak glazované, které se dobře omývají, nebo hliněné celoprobarvené.

Náš tip:
Řada prodejců dnes nabízí vizualizaci návrhu konkrétního obkladu v 3D. Dříve než na některý kývnete, zkuste srovnat několik favoritů, které by se mohly ve vašem interiéru dobře vyjímat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu