Jak si co nejlépe zařídit zimní zahradu? Máme pro vás pár tipů

Interier 20. října 2018 | 14:20 — Marie Drahá
Pokud si doma toužíte zřídit pohodové relaxační centrum, kde zapomenete na všechny stresy, zimní zahrada je to pravé. Prosklený pokoj plný rostlin propojí váš dům s přírodou a dokonale vás nabije energií. Využití najde po celý rok. Poradíme vám, jak jej zajímavě zařídit.
Dalších 6 fotografií v galerii
Zimní zahrada navodí neopakovatelnou atmosféru / Shutterstock

Zimní zahrada je prodloužená ruka obytné části domu. Můžete ji vytvořit ve volném krajním pokoji, na balkoně, který si necháte zasklít, nebo jednoduše přistavit. V závislosti na její velikosti a využití se pak rozhodnete, jakým způsobem ji využijete, a nakolik bude vytápěná.

Rostliny volte v závislosti na teplotě

Někdo si buduje zimní zahradu pro lásku k přírodě, jiný kvůli odpočinku. Ideálně je zkombinovat obojí. Už jen kvůli jejímu názvu by v ní však rostlinky neměly chybět. Dostatečný přísun světla k tomu jednoznačně vybízí. Po jakých sáhnout? Ohled musíte brát na typ stavby, teplotu v místnosti, vlhkost a umístění květin. Každá rostlinka totiž vyžaduje vlastní péči.

Zatímco v subtropických až tropických zimních zahradách s vysokou vlhkostí se daří palmám, pomerančovníkům, jasmínu, čínské růži i smokvoni, nevytápěná místa přejí spíše středomořským, jako jsou azalka, ibišek, břečťan nebo kapradiny. Nádhernou dekorací mohou být bromélie a orchideje, nedoporučují se však do zimních zahrad orientovaných na jih. Kombinace květin je čistě na vás. Krásně však vypadá zahrada, která je plná vůní i barev.

Do zahrady se hodí dřevo i ratan

Aby se vám v takovém kousku přírody dokonale relaxovalo, vybavte si zimní zahradu pohodlným nábytkem. Podle velikosti můžete zvolit sedačky, lehátka, křesla, houpačky nebo stůl s židlemi. Ideální je takový nábytek, který nenaruší soulad s přírodou. Rovněž uvítáte, pokud bude nenáročný na údržbu. Nejvíce se hodí do zimních zahrad dřevo, které bohužel nepatří k těm nejlevnějším. Skvěle do něj zapadne také velmi odolný ratan. Kov má sice také dlouhou životnost, ale na slunci se rozpálí a v zimě může chladit. Plast je jednoduchý na údržbu, ale nehodí se všude. Patří pochopitelně mezi nejlevnější varianty.

Zatopte si a myslete i na stínění

Co se týče topení, osvědčené jsou do zimních zahrada tepelná čerpadla. Vzduch umí zahřát, ale také ochladit a v neposlední řadě pročistit. Vyzkoušet lze i podlahové konvektory. Zapomenout byste neměli ani na větrání. Vhodná jsou střešní okna, případně ventilátory či větrací lišty. Klimatizaci nesnesou všechny druhy rostlin. Kromě osvětlení je dobré pohlídat si také stínění, abyste se v létě v zimní zahradě neupekli. Na výběr máte z venkovních markýz nebo vnitřních rolet, žaluzií či závěsů. Dobrou službu vám udělají také sítě proti hmyzu. Pohodovou atmosféru pak dokreslí vhodné osvětlení v podobě bodovek, LED diodových pásků či stmívajících reflektorů.

Dekorace udělají zahradu útulnou

Pokud máte základ, nezapomeňte ani na drobné dekorace, které prostor zimní zahrady hezky zútulní. Vyberte do ní hezkou vázu, svíčky, polštáře, obrazy, lampy. Někde se hodí také koberečky. Pokud nemáte možnost zbudovat si zimní zahradu, dopřejte si doma svůj odpočinkový koutek. Co by v něm rozhodně nemělo chybět, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu