Rady, jak vytvořit bezpečný domov, ve kterém si děti neublíží

Interier 11. prosince 2018 | 09:12 — Marie Drahá
Nábytek se špičatými rohy, na podlaze velké květináče, prosklený příborník plný nádobí a v obýváku krb. Věci, které k vaší domácnosti neodmyslitelně patří, se s příchodem dětí stanou problémem. Nástrahy na ně číhají na každém rohu. Jak je před nimi ochránit?
Dalších 6 fotografií v galerii
Zásuvky lze zabezpečit jednoduše, stačí si pořídit chránící krytky / Depositphotos

Uhlídat dítě čtyřiadvacet hodin denně jednoduše není možné. Jakmile se dostane na všechny čtyři, začne ho zajímat všechno, co vidí kolem sebe. Vy tak brzy začnete věci různě přesouvat tak, aby na ně nedosáhlo. Jenže všechno přesunout nejde a nově si vybavovat celou domácnost? Máme pro vás několik tipů, jak se vyvarovat v bytě s dětmi největšímu nebezpečí.

Na co je třeba dát si pozor

Je jedno, jestli jste zrovna s dítětem v kuchyni nebo v jeho pokojíčku. Ublížit si může i na místě nebo u věcí, kdy byste to nikdy nečekali. Velkým lákadlem jsou zásuvky, které má většina z nás dvacet centimetrů nad zemí. Ty lze naštěstí zabezpečit docela snadno. Stačí nainstalovat chránící krytky. Konkrétní nástrahy však skýtají i jednotlivé místnosti.

Obývací pokoj

  • Ohromné nebezpečí představuje krb nebo rozpálená kamna. Pokud máte doma otevřený oheň, řešením mohou být samostojící kovové zábrany. Dejte ovšem velký pozor, aby na ně dítě nevyzrálo.
  • Velkou neplechu může způsobit i zapálená svíčka postavená na parapetu nebo na stole s ubrusem. Svíčky stavte vždy tam, kam dítě nemá šanci dosáhnout. Mimo dosah musí i zápalky a zapalovač.
  • Děti rády ochutnávají hlínu, lístky i bobulky všech rostlin. Dejte pozor na to, k jakým květináčům se dostanou.

Kuchyně

  • Z dosahu musí být veškeré elektrospotřebiče. Jestli jste dosud měli na kraji linky rychlovarnou konvici, dejte ji co nejdál. To samé platí o kávovaru, nejrůznějších mixérech nebo odšťavňovači.
  • Horké nádobí stavte vždy na zadní plotýnky sporáku. Pro větší bezpečí dětí si ale raději pořiďte ochranu varné desky. Opatřit dětskou pojistkou lze také troubu a myčku na nádobí.
  • Prověřte si, co všechno máte ve spodních skříňkách. Největším prohřeškem bývají čisticí prostředky pod dřezem, které by mohly dítě otrávit. Přesuňte je nahoru. To samé platí o lécích.
  • Nože z šuplíků připevněte na lištu nad kuchyňskou linku, tam se k nim malé dítě určitě nedostane.
  • Jakékoliv skříňky nebo šuplíky můžete opatřit zábranou, která znemožní jejich otevírání.
  • Ubrus na jídelním stole lze zajistit sponami, přesto nenechávejte v dosahu horkou kávu ani čaj. Vlastně nic, po čem byste toužili, aby skončilo dítěti na prsou nebo na zemi.

Chodba

  • Pád ze schodů by se nemusel obejít bez následků. Naštěstí je lze z obou stran opatřit bezpečnostní zábranou. Pokud už dítě na schody pouštíte, nezapomeňte na protiskluzovou úpravu. Sami se při nošení miminka raději přidržujte zábradlí.
  • Dokud dítě nedosáhne na kliky, místnosti, kam nemůže, jednoduše zamkněte. Později můžete okna i dveře opatřit pojistkou proti otevření.
  • Pozor také na terasu, kde jsou květináče nebo snadno přístupný bazén! Nebezpečí hrozí také na balkoně, kde jsou příčky dál od sebe. Malé dítě se jimi snadno protáhne.

Koupelna

  • Vodovodní kohoutky můžete opatřit pojistkou a teplotu vody stabilně nastavit. Přesto nenechávejte děti v koupelně bez dozoru, aby vás nebo sousedy nevytopily.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu