I na podlahovém topení lze ušetřit. Poradíme, jak na to

Interier 31. prosince 2018 | 13:43 — Marie Drahá
Když vybíráme podlahu, zajímá nás především, jak se bude v dané místnosti vyjímat, jak bude odolná a jakou bude vyžadovat péči. Pokud se však pod ni chystáme instalovat podlahové topení, měli bychom brát na zřetel ještě jednu důležitou věc: jaké tepelné vlastnosti má vybraný materiál.
Dalších 7 fotografií v galerii
Při výběru podlahoviny si pohlídejte, jaký má v případě instalace podlahového topení tepelný odpor / Depositphotos

Právě tepelně izolační vlastnosti podlahy mají totiž na spotřebu energie podlahového topení největší vliv. Cílem je, aby se co nejvíce tepla dostalo od zdroje vytápění na povrch podlahy. Přicházíme o něj v případě, že je nad podlahovým topením i pod ním nedostatečný tepelný odpor, tedy právě špatná izolace. Potom nepomůže ani ta nejlepší podlahová krytina. Druhým důležitým aspektem je pak tepelná vodivost, která by naopak měla být co nejvyšší.

Silnější podlahovina může spotřebu zvýšit

Tepelný odpor jde u každé krytiny vypočítat. V úvahu se přitom bere vodivost a tloušťka podlahoviny. Logicky čím je krytina silnější, tím méně tepla bude propouštět, a čím větší vodivost, tím menší odpor. Jednotlivé druhy podlahových krytin jsou však na tom se svými vlastnostmi podobné, proto pro vás máme několik tipů, po kterých se poohlédnout jako první, a které naopak raději důkladně zvážit.

Keramická nebo kamenná dlažba

Má nejvyšší tepelnou vodivost a naopak nejnižší tepelný odpor, tudíž je pro podlahové topení tím nejlepším řešením. Dlažba se totiž velmi rychle zahřeje. V případě koupelny proto není nad čím váhat. Dlažba se hodí také do chodby, někdo na ni nedá dopustit ani v kuchyni. Jenže do ložnice nebo do dětského pokoje ji položíme jen ztěží. Mimo sezonu totiž chladí.

Marmoleum a lino

Svými vlastnostmi má k dlažbě nejblíž marmoleum a následuje vinyl, který se rovněž vyplatí. Je to materiál nenáročný na údržbu, rovněž odolný proti vodě a na rozdíl od keramiky nebo kamene alespoň trochu hřeje. Při dobrém výběru navíc skvěle imituje kameninu nebo klidně dřevo.

Laminátová podlaha

Plovoucí podlahy se rovněž není třeba v případě instalace podlahového topení obávat. Ovšem myslete na to, že čím větší je tloušťka laminátu, tím hůř se dostane teplo na povrch podlahy. A tím pádem se zvyšuje také spotřeba energií a nákladů, které za topení vynaložíte. Na druhou stranu plovoucí podlaha nepatří mezi ty nejdražší a položit ji zvládnete i sami. Ztrácíte nervy s řemeslníky? Poradíme, jak nenaletět lemplům.

Dřevěná krytina a korek

Dřevo dává teplo samo od sebe, pro podlahové topení je ale nejméně efektivním řešením. Brzdí totiž průchodu tepla, navíc změnou teplot pracuje a snadno se vysušuje. Pochopitelně záleží na druhu dřeva a jeho vlhkosti, stejně tak na pokládce. Zcela nevhodný je napříklas smrk, javor i buk. Jestli nehledíte na spotřebu, přijatelný je naopak ořech, dub nebo exotické dřeviny. Korek má podobně jako dřevo vysoký tepelný odpor, takže není zrovna ideálním materiálem pro podlahu na podlahové vytápění.

A jak jsou na tom koberce?

Podlahové topení a koberce logicky nejdou k sobě. Nejhorší variantou jsou pak koberce s filcem a vysokým chlupem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Proč si pořídit karavan a vyrazit s ním na dovolenou?

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu