Linoleum je něco jiného než PVC. Jak položit podlahu a na co dát pozor?

Interier 25. července 2017 | 07:55 — nov
Pokládka podlahy nemusí být vůbec složitá. Je ale nutné vše si pečlivě připravit. A lepit raději až si vše sedne - i přilepené PVC se totiž umí zmenšit a udělat ošklivé mezery.
Další 3 fotografie v galerii
Existuje mnoho možností, jak si vylepšit podlahu. / Shutterstock

Linoleum je něco jiného, než PVC

Ne všechno, co vypadá jako linoleum je opravdu linoleum. Původně se vyrábělo pouze linoleum. Nyní jsou ale na trhu také podlahové krytiny z PVC (polyvinylcholoridu). Mezi těmito materiály je velký rozdíl. Zejména v jejich složení. Zatímco linoleum je vyráběno na ryze přírodní bázi, základ PVC je syntetický. 

Linoleum

Základní složku linolea tvoří jutová tkanina, lněný olej, korková, dřevěná nebo pískovcová moučka, pryskyřice a barevné pigmenty. Tato krytina je pružná, měkká, je výborným tepelným a zvukovým izolantem, je odolná proti vrypům a oděru. Obvykle ale nejsou barevně příliš pestrá. Ani vzory nejsou obzvlášť zajímavé. Přírodní linoleum je pro mnohé domácnosti tím nejvhodnějším řešením, když někdo z obyvatel trpí alergiemi či astmatem.

PVC

U PVC jde o synteticky vyráběnou podlahovou krytinu. Hlavní předností PVC je obrovské množství vzorů, které mohou napodobovat i přírodní materiály jako dřevo a kámen. PVC je ale méně odolné než linoleum. Navíc se rádo zmenšuje. I to přilepené.

Pokládka 

Základem pro úspěšnou pokládku je kvalitní podklad. S jeho vyčištěním a zarovnáním byste si měli dát skutečně záležet. Každá drobná nerovnost je pod linoleem (případně i pod PVC) zřetelně vidět. Je tedy nutné zajistit rovný, čistý, suchý povrch bez částic. Odbytá pokládka lina bude po čase znamenat řešení negativ vzniklých právě z nedůmyslného položení. Jedním negativem je, že lino je obvykle přírodní materiál, který dokáže nabírat vlhkost ze vzduchu a tím měnit své rozměry. Obzvlášť PVC se dost smrskává a doporučuje se pokládat až třeba i za několik měsíců od koupě, aby se srazilo. Před pokládkou je vhodnější skladovat PVC přes noc v místnosti, kam se bude pokládat. PVC rozložte volně na plochu. Teplota v místnosti by měla být nejméně 18°C. 

Celoplošné lepení

Lepení se doporučuje pro plochy větší než 20m2. Při celoplošném lepení je nutné dodržovat pokyny výrobce lepidla. Menší plochy je vhodnější nechat bez lepení a lino pouze správně položit. Pokládka lina a jeho lepení je již v dnešní době poměrně snadným úkonem, který zvládnou i domácí kutilové. Pro jistotu se ale vždy poraďte s odborníkem, případně nechejte speciální firmu lino zalištovat, upravit spáry a celkově zapravit. Aby se vám dobře chodilo…

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu