Nechejte se unést námořnickým stylem. Oprášíte starší nábytek i suvenýry z cest

Interier 19. července 2019 | 19:06 Marie Drahá
Milujete proužky a nedokážete si bez nich představit léto? Co si jimi zkusit vyzdobit byt? Námořnický styl je každoroční evergreen. A pokud to při zařizování nepřeženete s doplňky, můžete si připadat jako u moře klidně po celý rok.
Dalších 8 fotografií v galerii
Námořnický styl můžete pojmout jakýmkoliv způsobem / Internet

Vybavení interiéru má velký vliv na naši psychiku. Není nikde psáno, že se musíme striktně vyhýbat tmavým barvám, ale proč si alespoň v létě nedopřát něco veselejšího? Ostatně, kdo by si nechtěl stále připadat jako na dovolené? Námořnický styl je odpočinkový, a přitom neuvěřitelně hravý. Sklízí oblibu u všech generací i napříč národy, a to už celou řadu let.

Použijte starý nábytek s patinou

Netoužíte po tom, aby vás změna bydlení stála majlant? Zařídit si byt po námořnicku vás nemusí vyjít nijak draho. Začněte třeba tím, že z půdy vytáhnete otlučené kusy dřevěného nábytku po babičce. Dřevo by totiž nemělo v interiéru chybět. Žádaná je patina, a to v přírodní barvě dřeva nebo bílé barvě. Oprýskané kousky tak stačí jednoduše přelakovat nebo přetřít do požadovaného odstínu.

Námořnickému stylu sluší také dřevěné prkenné podlahy. Podobnou službu vám ale prokáže vinyl v dekoru dřeva (klidně v bělavém odstínu) nebo kachle. Mezi další materiály, které se dobře vyjímají v tomto interiéru, patří ratan, mořská tráva, ale také patinované kovové doplňky. Výběr je tedy víc než široký a řada starších kousků se dá sehnat za pár korun v bazaru.

Suvenýry musí z krabic ven

Jistě máte také doma nějaké suvenýry od moře. Do popředí s nimi! Věci, které ležely schované v krabicích, vystavte do vitrín, položte na poličky nebo jimi vyzdobte stěny. Doplňte obrázky s motivy moře nebo plachetnic a máte vystaráno! Nezapomeňte při tom ovšem na patinované rámečky, které se postarají o lepší efekt. Za pár korun si můžete koupit v obchodě také lano nebo rybářskou síť, obojí vytvoří další zajímavé aranžmá.

Nebojte se ani zlaté nebo černé

Co se týče barev, námořnická modř nesmí chybět. Povoleny jsou všechny odstíny modré od světlé až po tmavěmodrou v kombinaci s bílou a červenou. Netřeba se však omezovat na základní kombinaci. Sladit je můžete s šedomodrou, šedohnědou, béžovou, jemně žlutou, zlatou nebo černou. A nezapomeňte ani na zelenou v podobě rostlin.

Nejtypičtějším motivem námořnického stylu jsou už zmíněné pruhy. Ve vertikální i horizontální podobě se mohou objevit na polštářích, přehozech, závěsech, ložním povlečení, v podobě tapety i na stěně. Nebojte se kombinovat ani různé typy proužků, rozhodně je však nepoužívejte všude. Myslete zkrátka na správnou míru využití. Pokud zvolíte modrobílou tapetu, zbytek volte spíše jednolitý. Další motivy, které můžete v pokojích uplatnit, jsou záchranné kruhy, námořnické uzly, mapy, plachetnice či kompas.

Radost uděláte dětem i sami sobě

V námořnickém stylu můžete zařídit dětský pokojík, ale stejně tak obývák, ložnici nebo koupelnu. Modro-bílo-červená kombinace je nadčasová a celý interiér výrazně osvěží. Útulnost mu dodají lucerny a plamínky svíček. Uvažujete o velmi praktické a zároveň hezké dekoraci? Tato maličkost oživí každý interiér.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté skvosty Chorvatska

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Zavřít reklamu