Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako Skandinávci

Interier 14. září 2019 | 11:57 — Marie Drahá
Skandinávský styl bydlení nás baví už celou řadu let. Je symbolem ležérní elegance, čistoty a jemnosti. A především jednoduchosti. Využívá přírodních materiálů a klade důraz na to, abychom se doma cítili dobře. Co si takhle zařídit ložnici po skandinávsku?
Dalších 5 fotografií v galerii
Ve skandinávské ložnici má každá věc svůj význam / Internet

Co se bydlení týče, jsou seveřané velmi praktičtí. Přestože je asi nejvíc charakterizuje výraz hygge, který vyjadřuje pohodový přístup k životu, vše, co se objeví v jejich interiéru, má svůj význam a je plně funkční. Ani ložnice není výjimkou.

Vedou neutrální odstíny

Stejně jako v dalších částech interiéru převládá ve skandinávské ložnici bílá barva, a to v kombinaci se dřevem. Preferovány jsou světlé odstíny, chybu však rozhodně neuděláte, pokud necháte vyniknout jeho struktuře. Bude působit hřejivěji. A ani dalším barvám se netřeba vyhýbat - držte se však raději pastelových tónů. Ve skandinávské ložnici vynikne jemná antracitová, chladnější modrá i starorůžová. Povolena je pochopitelně i krémová. Neutrální odstíny můžete jemně okořenit jednou či dvěma dekoracemi například v červené.

Postel je základ

Seveřané by si ložnici nikdy nezaskládali nábytkem. Její dominantou je výhradně postel, a to dřevěná nebo kovová, ideálně s vysokým čelem. Zapomeňte však na vyřezávané prvky a všemožné zdobení. Skandinávský styl se vyznačuje jednoduchými liniemi. V případě dalšího nábytku se držte raději zpátky, méně znamená více. Pokud jste nuceni vybavit ložnici šatníky, volte raději jednoduché skříně, které splynou se stěnou. Nezapomeňte naopak na pohodlný ušák, v němž můžete během dne relaxovat.

Chodí se po měkkém

Po čem chodit? Ideální variantou jsou dřevěné podlahy ve světlejším tónu doplněné menšími kusovými koberečky a huňatými předložkami. Protože si dřevo každý dovolit nemůže, levnější alternativou je plovoučka nebo vinyl s podobným vzorem. Ostatně, velkou parádu udělají i staré dobré parkety, když je hodíte trochu do gala. Vstávat ale musíte zásadně do měkkého. Okoukala se vám vaše dřevěná podlaha? Zkuste s ní provést pár triků.

Interiér musí hřát

A u textilií ještě zůstaneme, protože těch nemají Norové ani Dánové nikdy dost. Pokud nechcete zdobit svou ložnici závěsy, nevadí. Aspoň se dostane okny dovnitř více přirozeného světla. Nezapomeňte však na přehozy, přikrývky a polštářky, které vás především v zimě příjemně zahřejí. Dbejte také na dobrý výběr povlečení. V třeskutých mrazech uvítáte bavlnu i flanel.

I dekorace by měly ladit

Ptáte se, jaké zvolit dekorace? Držte se smetanové barvy, proutěných věcí a rustikálních prvků s příběhem. V ložnici by neměly chybět svíčky, váza nebo květináče, případně zajímavá soška nebo kousek keramiky. Neutrální pozadí můžete doplnit něčím výraznějším

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akce roku je opět tady. Na novém voze můžete v těchto dnech ušetřit až 200 tisíc

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu