Bílá a černá jsou klasika. Víte, jaké další barvy se hodí ke dřevu?

Interier 24. září 2019 | 09:38 — Marie Drahá
Není snad domácnost, kde by chybělo dřevo. Každé však vyniká jiným odstínem i strukturou a v kombinaci se stejnými barvami vypadá jinak. Jaké barvy se hodí ke kterému dřevu? Máme pro vás malého průvodce jednotlivými odstíny.
Dalších 8 fotografií v galerii
Nenápadný interiér si žádá výrazný doplněk / Internet

Dřevo je přírodní a nadčasový materiál. A v interiéru vypadá pokaždé dobře. Nejčastěji si z něj lidé nechávají dělat podlahy, dveře a nábytek, stále častěji také obložení. K výrobě se používá buk, dub, borovice, smrk, ořech, javor, bříza, třešeň a další druhy. Níkdy se však nedoporučuje různé typy dřeva příliš kombinovat, ani to se dřevem extra přehánět. Aby měl byt šmrnc, musí být doplněn i jinými materiály a barevnými odstíny – právě v závislosti na tom, jaký druh dřeva zvolíte.

Je rozdíl, zda máte žlutý nebo načervenalý odstín

Nejdřív malé resume určitými druhy dřeva. Jedle, smrk, dub nebo bříza se řadí ke světlejším dřevům a vyznačují se bělejším nebo žlutavým odstínem. Žlutavá je borovice, javor, olše, modřín i třešen, žlutočervený až žlutohnědý a tmavý může být buk, také akát, jilm či topol. Každý dekor si žádá trochu jinou barevnou paletu.

Bílá v kombinaci s černou je osvědčená klasika

Pokud chcete nechat vyniknout barvu i kresbu dřeva, sáhnete jistě po bílé, s níž nikdy chybu neuděláte. Tato osvědčená kombinace se hodí do malých prostor nebo tmavých bytů. Skvěle ji oživí černé doplňky nebo detaily coby kontrast. V případě nažloutlé dřevěné podlahy a bílého nábytku výborně vyniknou. Černou se ale nemusíte bát kombinovat ani s tmavším dřevem, které díky ní vystoupí do popředí. Šedou lze podobně jako bílou směle doplnit světlé i lehce nažloutlé dřevo.

Studené odstíny barev jsou žádané

Obecně lze říci, že ke světlému dřevu napříkad v odstínu bílé kávy se hodí hnědé tóny, ke tmavšímu dřevu typu eben nebo palisandr zase světlé barvy. Pro pohodovou atmosféru v bytě se vyplatí zvolit stejný základ v různých odstínech. Co se odstínů týče, nemusíte sahat jen po teplých, ke dřevu se hodí naopak i studené odstíny do modra či do zelena.

Sytě zelená se hodí ke tmavému dřevu

Zelenou barvu lze ostatně ke dřevu jenom doporučit. Symbolizuje přírodu, les, rostliny. Dřevo se žlutým odstínem slaďte s nenápadnou chladnou zelenou. Sytě zelenou volte tehdy, pokud máte doma tmavě hnědé odstíny dřeva, stejně tak tlumenou zelenou barvy avokáda. Silně svítivá zelená se hodí do dětského pokoje v kombinaci se žlutavými odstíny dřeva. A co třešeň? Rozumět si bude například s tyrkysovou.

Petrolejová si žádá světlejší dřevěné dekory

Modrá paleta nabízí také spoustu možností. Temně modrá bude slušet tmavým dřevěným dekorům, pokud ji chcete využít jako kontrast, pak se hodí například k teplému světlému jasanu. Jestli máte doma načervenalé typy dřeva, jako jsou hrušeň, javor či třešeň, volte baltickou modř. Námořnická se dobře kombinuje se žlutavými dekory. Oblíbená petrolejová si rozumí spíše se světlými a šedě lazurovanými odstíny dřeva, v případě světle modré neuděláte chybu nikdy.

Žlutou barvou dřevo v interiéru potlačíte

Žlutá barva výborně doplňuje tmavší dřevo, ale je natolik výrazná, že jej spíš upozadí. Je to ale kombinace, která dodá interiéru jistou hřejivost. Ke světlejším odstínům dřeva se naopak hodí spíš pomerančová barva. A jak je na tom červená? Sytá až vínově červená dá nejvíce vyniknout mahagonu, dubu i ořechu. K dalším druhům dřeva lze vybírat odstíny podle barevné palety v závislosti na ostatních barvách, které se v domácnosti objevují. Zařizujete si bydlení? Vsaďte na nadčasovou kombinaci dřeva a kovu, psali jsme zde.

Náš tip

Jestli doma řešíte problém s různými druhy a odstíny dřeva, zvažte sjednocení odstínu. Dobrou volbou je například bílá lazura, která lehce zešedne. Dobře vypadá v kombinaci s přírodním dubem. Starší nábytek lze pak přetřít krycí bílou barvou. Pamatujte, že dřevo není neutrální, jak připomínají odborníci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i teplé dny plnými doušky

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Zavřít reklamu