Vybíráte dětem palandu? Nezapomeňte si pohlídat několik důležitých věci

Interier 08. listopadu 2019 | 15:03 — Marie Drahá
Bojujete doma s prostorem? Pak zřejmě uvažujete, že pořídíte dětem do pokojíčku postel na patro. Nezoufejte. Původní vzhled, který pamatujete ještě z táborů za dob socialismu, je pryč. Moderní palandy vás nadchnou svým designem i vybavením. Poradíme vám, čeho si při jejich koupi všímat.
Dalších 8 fotografií v galerii
Postel na patro ušetří v bytě místo, myslete však na bezpečnost dětí / Internet

Bezpečnost je pochopitelně na prvním místě. Vyplatí se poohlédnout se po masivu nebo kovové konstrukci. Patří mezi nejpevnější, nejstabilnější a mají nejvyšší nosnost. V nabídce jsou pochopitelně i levnější materiály za nižší cenu, ale ty si raději pořádně prověřte. Nechcete přece, aby se kvůli několika ušetřeným korunám postel propadla nebo u vás došlo k úrazu.

Schůdky jsou bezpečnější

A u bezpečnosti ještě zůstaneme. Souvisí s ní totiž i způsob, jakým se vaše dítě dostane nahoru do postele. Možnosti jsou dvě – buď zvolíte žebřík, nebo schůdky. Není pochyb o tom, že bezpečnější jsou schody. Na ty je však potřeba více prostoru. Pokud se přikloníte k žebříku, dbejte na to, aby byl pevný, bezpečně přimontovaný ke konstrukci postele a měl obroušené hrany. Platí, že nakloněný je lepší. Nejen v případě menších dětí se pak vyplatí vybírat horní lůžko opatřené bezpečnostní zábranou, případně ji k posteli doplnit. I dolní stojí určitě za zvážení.

Na roštu ani matraci nešetřete

Pevný rošt je jistotou toho, že se lamely nepřelomí a dítě spící na vrchním lůžku se nepropadne dolů. Je výhodnější kupovat jej současně s matrací, protože ne všechny matrace jsou vhodné pro jakýkoliv rošt. Při výběru si také všímejte rozložení lamel na roštu – neměly by být od sebe příliš vzdálené. Na roštu ani matraci se jednoznačně nevyplatí šetřit. Dítě stráví na lůžku poměrně hodně času. A byla by škoda, aby si kvůli špatné matraci ničilo páteř.

Myslete i do budoucna

Vyvarujte se také toho, pořídit dětem příliš krátké postele. Brzy z nich vyrostou a vy budete muset pořizovat nové. Z dlouhodobého hlediska je lepší vybrat standardizovaný rozměr o velikosti 90x200 cm. Lepší jsou palandy spojené konstrukcí, které jdou později v případě potřeby rozložit na dvě samostatná lůžka.

Jestli vybíráte postel pro dvě dívky nebo dva chlapce, barva vás nijak neomezuje a vy se tak můžete doslova vyřádit. K dostání jsou palandy s nejrůznějšími motivy pohádkových postav, dětské motivy se promítají také do samotného vzhledu konstrukce postele. Jestli však počítáte s palandou na delší dobu, volte raději klasiku a neutrální odstíny bez výrazných obrázků či kreseb. Stejně tak v případě, že pořizujete patrovou postel pro sourozence jiného pohlaví.

S psacím stolem nebo se skluzavkou?

Co se týče variant, těch je celá řada. Palandu můžete pořídit i jednomu dítěti v případě, že obývá malý pokoj. Pokud bude víceúčelová, nabídne pod lůžkem úložný prostor, případně místo pro psací stůl nebo gauč. Doplněna komodami či regály může být i patrová postel pro více dětí. V nabídce jsou rovněž postele, které jsou ve tvaru domečku, jejichž součástí je skluzavka nebo bunkr. Ať už vyberete jakoukoliv, myslete přitom i na potřeby a koníčky vašich dětí.

Vyplatí se číst recenze

Stejně jako před nákupem domácích spotřebičů si nejdřív zjistěte, jaké mají zkušenosti ostatní. Kromě rad od vašich známých je v tomto ohledu nezaplatitelným pomocníkem internet, kde najdete celou řadu recenzí na toto téma. Možná vám pomohou vyhnout se později nepříjemnému překvapení.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Slavní, kteří mají dobré srdce. Podpořit dobrou věc přijeli Roden, Písařík, Svěcený a další

Zdánlivá maličkost, díky které se v horkých dnech vyspíte...

Chraňte se proti klíšťatům i bez chemických repelentů....

I na suché a rozpálené zahradě se může dařit květinám....

Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím...

Zajímavý dekorační prvek do bytu vás nemusí stát ani...

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Zavřít reklamu