Černá působí v interiéru luxusním dojmem. Vzdávat se jí nemusíte ani v případě malého bytu

Interier 03. května 2020 | 08:49 — Marie Drahá
Černá je fascinující v mnoha ohledech. V interiéru působí luxusním dojmem, obydlí umí propůjčit dramatický nádech i nadčasový rozměr. Zamilovali jste se do černé barvy, ale žijete v menších prostorách, takže se ji bojíte použít? Obavy odhoďte stranou. Stačí se držet několika pravidel.
Dalších 6 fotografií v galerii
Elegantní černou je nutné zjemnit světlými a výraznými odstíny / Internet

Použít černou barvu na strop si může dovolit opravdu jen málokdo. Podmínkou jsou vysoké místnosti a pokud možno i dostatek přirozeného světla. Elegantní černá totiž výrazně zmenšuje prostor a ve větším množství dokáže ubrat místnostem energii. S černými stěnami se to má ale trošku jinak. Vzdávat se jich nemusíte dokonce ani v malých místnostech. Pokud tuto nesmrtelnou stálici zjemníte krémovou, zlatou a některým z výraznějších barevných prvků, vytvoří z vašeho obydlí doslova luxusní budoár.

Černou stěnu je nutné zjemnit

Možná vám učarovaly tmavé elegantní pokoje, které jste náhodou zahlédli při listování v časopise nebo na internetu. V případě menšího bytu se však striktně držte jednoho pravidla - černá patří pouze na jednu stěnu v místnosti, kterou je navíc nutné ozvláštnit některým z výraznějších odstínů. Doladit ji můžete krémovou pohovkou či komodou, svítidly ve zlaté barvě nebo obrazy ve zlatém rámu. Dalo by se říct, že černá ladí s jakoukoliv barvou. Nejvíce jí to však sluší s bílou, už zmíněnou zlatou, červenou, oranžovou, žlutou, růžovou a fialovou. Neotřele působí spojení s tyrkysovou, hlubokou modrou a smaragdovou zelenou.

Výrazného efektu docílíte i tehdy, když natřete černou jen část stěny a zbytek dotvoříte v kontrastu s ní. Pomocí černé například dokonale oddělíte obývací pokoj od kuchyně a jídelny. Nikdy však neplánujte tmavou stěnu přímo proti oknu. Pohlcuje světlo. Ať už se rozhodnete jakkoliv, počítejte s tím, že se tato část bytu stane středem pozornosti mnoha návštěv. Stále váháte? Namísto barvy vyzkoušejte nejdřív vliesovou tapetu. Pokud vás nezaujme, snadno ji ze stěny odstraníte.

Hodí se do všech částí bytu

Kam se černá barva hodí? V každém případě do domácí pracovny, protože podporuje pozornost a soustředění. Luxusně ale vypadá také v kuchyni. Jestli si netroufáte na černou kuchyňskou linku, pořiďte si černou desku. Výborně ladí s dřevěnou i barevnou linkou. Chybu neuděláte s černou jídelní sestavou, spotřebiči, svítidly či dalšími doplňky. Pochopitelně platí, že všeho s mírou.

Velmi oblíbené jsou obývákové sestavy v černé barvě, doplnit je můžete přehozem ve stejné barvě na světlé pohovce. Spojení černé a bílé je totiž nesmrtelné. Pokud však chcete být trendy, nezapomeňte je oživit některým ze zářivějších odstínů. Lepší ovšem je držet se jednoho, aby interiér nepůsobil příliš chaoticky. Tajemný dojem bude budit ložnice, v níž použijete černou, vrcholem luxusu jsou pak lesklé černé dveře.

Kombinace lesku a matu je ideální

Lesk má tu výhodu, že odráží světlo. Bohužel jsou na něm vidět všechny nedokonalosti. I z toho důvodu se nedoporučuje zvolit černé kachličky ke kuchyňské lince nebo do koupelny. Mnohem jednodušší na údržbu je mat, který působí útulnějším dojmem, není ale tak výrazný. Designéři doporučují oba typy černé zkombinovat – ať už v případě textilií či nejrůznějších dekorací. Polštáře, vázy, svícny a další drobnosti v tmavé barvě totiž váš interiér vkusně a moderně doladí. Jak vybrat vhodné světlo do místností s nízkými stropy? Zjistíte zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu