Zkuste využít tapety jinak. Oživí drobné dekorace i starší nábytek

Interier 04. května 2020 | 15:28 — Marie Drahá
Tapety patří k dekoracím, které v bytě jednoduše nepřehlédnete. Můžete si díky nim prostor oživit, ale také levně zrenovovat. Nemusíte je totiž nutně použít jen na stěny. Polepte jimi starší nábytek nebo schody, vytvořte si díky nim originální čelo postele. Možností je celá řada.
Dalších 6 fotografií v galerii
Čím jednodušší vzor, tím větší pravděpodobnost, že se tapeta hned tak neokouká / Internet

Nejjednodušší způsob, jak proměnit byt snadno a rychle, představují samolepicí tapety, které se někdy označují také jako samolepicí fólie. Lze je nalepit na jakýkoliv hladký, suchý a bezprašný povrch. Stačí si prostor pořádně rozměřit, tapetu nastříhat, přiložit a postupně odlepovat tak, aby se uprostřed netvořily bubliny. Aplikaci zvládne i naprostý začátečník. Se samolepicími tapetami můžete kromě zdí dekorovat kachle, skleněné výplně, pochopitelně i nábytek nebo drobné dekorace.

Vliesové tapety vás ohromí

Samolepicí fólie však mohou někdy vypadat na pohled uměle, proto dává řada lidí přednost vliesovým tapetám. Připevňují se lepidlem, ale práce s nimi je také jednoduchá a výsledek mnohdy ohromující. Kvalitní tapety vtisknou interiéru osobitost a dokážou vytvořit iluzi většího prostoru. Máme pro vás několik tipů, jak tapety v interiéru použít.

Jako první vás zřejmě napadne ozdobit si tapetou některou ze stěn místnosti. Zajímavý vzor nebo textura vypadá dobře na zdi, kterou spatříte hned při vstupu do místnosti. Skvěle se ale hodí také do různých výklenků, nevyužitého mezipatra nebo zkrátka menšího kousku prostoru, který potřebujete ohraničit. V podkroví s šikmými stěnami můžete bez obav otapetovat i strop.

Starší nábytek díky tapetám prokoukne

Častým řešením, jak využít tapety, je také proměna staršího nebo okoukaného nábytku. Vyhnete se zbytečnému broušení a natírání uvnitř bytu, přitom s dokonalým efektem. Proměnit můžete tímto způsobem vestavěné skříně, starší šatník, šuplíkovou komodu, ale i stůl s židlemi. Zajímavého výsledku dosáhnete, když tapetou polepíte zadní stranu knihovny. Tapetovat můžete celý kus nábytku, nebo pouze jeho část. I skromná proměna stojí za to.

Tapety se běžně lepí na bočnice schodů, dokonce také na spotřebiče staršího data. Neznamená to, že musí pračka nutně zářit květinovým vzorem. Pokud zvolíte jednobarevnou tapetu se zajímavou texturou, skvěle s ní dotvoříte moderní koupelnu. Jednolitého dojmu dosáhnete, když použijete tapetu kromě stěn také na dveře. Nemá vaše postel čelo? Vytvořte si jej sami. Vyberte kousek líbivého vzoru a nalepte jej za hlavu. Kromě toho, že vaše ložnice prokoukne, se už nemusíte bát, že se bude zeď při sezení zbytečně odírat.

Nezapomeňte ani na drobné dekorace

Rámečky obrázků, stínítka lampy, obaly na knihy, ale také vystříhané dekory namísto obrázků na stěnu. Tapety využijete i k výrobě či proměně těch nejmenších dekorací v bytě. Vždy se ale snažte držet jednoho druhu nebo osvědčených kombinací, aby interiér nepůsobil nevkusně a přeplácaně. Často stačí několik drobných změn, abyste se ve svém obydlí cítili znovu příjemně. Dále čtěte: Boho styl v domácnosti. Pro všechny, kteří chtějí být originální a osobití.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V zapomenuté jeskyni archeologové objevili zvláštní kostěné nástroje. Jde o dosud nejstarší důkaz výroby oděvů na naší planetě

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu