Doplňky a dekorace dělají domov domovem. Deset pravidel, na která se při výberu vyplatí myslet

Interier 06. května 2020 | 10:08 — Marie Drahá
Dalo by se říct, že vybavit dům dekoracemi je hračka. Jenže nevhodně zvolené doplňky mohou v interiéru způsobit pěkný zmatek. Jak na to? Nespěchejte. Řiďte se raději pravidly, které doporučují při zařizování bytu interiéroví designéři.
Dalších 5 fotografií v galerii
Teprve doplňky a dekorace dělají domov domovem / Depositphotos

Doplňky a dekorace mají tu moc, že dokážou místnostem vdechnout atmosféru. Svým způsobem charakterizují svého majitele, proto je dobré vybavovat byt s rozvahou. Určitě se vám někdy stalo, že jste během nákupů natrefili na věc, která vás v obchodě naprosto nadchla, ale doma vám dělala radost maximálně měsíc, navíc se k vašemu stylu bydlení vůbec nehodila. Zkuste si projít následující desatero. Díky radám odborníků může dostat vaše bydlení konečně pořádný šmrnc.

1. Ujasněte si, co chcete

Mezi doplňky do bytu řadíme zrcadla, obrazy, deky a plédy, koberce, vázy, obrazy, svíčky, ale také poličky, lampy nebo různé stolky. Před návštěvou obchodu si pořádně promyslete, co by se vám do bytu hodilo. A nebojte se zařizovat postupně. Až časem totiž zjistíte, co vám v bytě chybí a co by jej mohlo oživit.

2. Zvolte si hlavní dominantu

Každou místnost by měl reprezentovat jeden výrazný doplněk. Takový, který zaujme při vstupu do dveří na první pohled. Může to být velkoformátový obraz, barevná stojací lampa nebo vyřezávaná truhla namísto konferenčního stolku. Aby nepůsobil pokoj přeplácaně, zbytek dekorací zvolte raději méně nápadných, radí odborníci.

3. Držte se barevné škály

Předem zvažte, jaké barvy připadají v úvahu. Jestli jste dali při výběru podlah a nábytku přednost neutrálním barvám, otevírá se vám široká škála. Harmonického prostředí dosáhnete tehdy, pokud se budete držet pravidla 10–30–60. Znamená, že hodně nápadná barva by měla tvořit 10 %, méně výrazný odstín 30 % a zbývajících 60 % barvy neutrální

4. Zařizujte v jednom stylu

Je důležité zvolit si styl celého bytu nebo jednotlivých pokojů. Díky tomu snadno zjistíte, které doplňky se vám do bytu hodí. S tím souvisí také výběr materiálů. Neuděláte chybu, pokud se budete držet minimalismu, jemných vzorů a jednoduchých tvarů. Až vám padne do oka výraznější zajímavý doplněk, nemusíte s jeho nákupem otálet.

5. Platí, že méně je více

Nesnažte se to s dekoracemi přehánět. Jestli váháte, vsaďte na osvědčenou volbu. Tou je černobílá fotka nebo zrcadlo v dekorativním rámu, případně nápadné svítidlo. Myslete vždy na to, aby doplněk v místnosti patřičně vynikl. Když necháte jednu stěnu v pokoji čistou, prostor bude příjemně dýchat.

6. Praktické využití je alfa omega

Zkuste se vyhnout hromadění nejrůznějších cetků. Vzpomínky na mládí a drobnosti od přátel hoďte do jedné krabice a schovejte na půdu, darujte nebo rovnou vyhoďte. Do bytu patří doplňky, které mají praktické využití a pokud možno také estetickou hodnotu. Drobné dekorace omezte na minimum. Prostor bude čistší.

7. Plánujte pro každý pokoj jinak

Vždy se soustřeďte pouze na jeden pokoj. Jako první zvolte při zařizování ten, v němž trávíte jako rodina nejvíce času. Popřemýšlejte nad barvami, základními materiály a spojujícím elementem. Inspirujte se v nákupních centrech nebo na internetu. Když si nevíte rady, nebojte se částečně kopírovat. Osvědčené kombinace vždycky fungují.

8. Vyhněte se častým chybám

Přílišná dokonalost vypadá sterilně a nudně. Jestli se přikláníte k neutrálním tónům, zvolte alespoň různé materiály a struktury. Zkuste vybírat z různých nabídek a než si cokoliv pořídíte, prostor pořádně změřte. Malý koberec nebo krátké závěsy vám budou k ničemu.

9. Nezapomeňte na zeleň

Pamatujte, že nejhezčí dekorací je zeleň. Ta nevyjde z módy nikdy. Každou místnost zkuste oživit minimálně jednou rostlinkou. Předem si ověřte, jak je náročná na údržbu a zda jsou pro ni ve vybrané části bytu vhodné podmínky.

10. Počítejte s pravidelnou obměnou

Byt můžete pravidelně obměňovat podle sezony nebo nálady. I proto je dobré držet se jednotných barev, které vždy budou ladit k ostatnímu vybavení. Dále čtěte: Zkuste využít tapety jinak. Oživí drobné dekorace i starší nábytek.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu