Nadčasové interiéry jsou sázkou na jistotou. Pro jejich vytvoření je třeba dodržet několik pravidel

Interier 10. května 2020 | 17:18 — Helena Malá
Někdo se rád při zařizování bytu řídí nejmodernějšími trendy. Jenže takové interiéry se mohou brzy ohledět a následná proměna stojí nemalé peníze. Proto čím dál více lidí vsází na jistotu a snaží se byt zařídit nadčasově. Má to obrovské výhody, ale vytvoření nadčasového designu není úplně snadné. Je třeba dodržet několik pravidel.
Další 3 fotografie v galerii
Výhodou nadčasového interiéru je, že bude zajímavý i za několik let / Depositphotos

Pokud i vy zařizujete nebo rekonstruujete byt či dům a chcete, aby byl moderní i za několik let, a zároveň se v něm příjemně bydlelo, pak vybírejte takové prvky v interiéru, které jsou nadčasové a nepodléhají aktuálním trendům. Promyšlená rekonstrukce či vybavení se vyplatí i jako investice do budoucna.

V prvé řadě se zamyslete nad tím, co ve vašem bytě opravdu potřebujete. Co využíváte každý den, týden nebo alespoň měsíc? Pokud o tom budete takto přemýšlet, snadno oddělíte vybavení, které je pro vás zbytečné a zabírá pouze místo užitečnějším věcem. A nezapomeňte na to, že ani váš byt nemusí zůstat roky statický. Pomyslete i na to, že některé věci se dají využívat na více způsobů. Ponechte si otevřené možnosti i v dekoru vašeho bydlení.

Otevřenost prostoru

Dispozice a uspořádání samotného prostoru hraje v nadčasovosti interiéru velkou roli. Otevřené bydlení poskytuje volný přechod mezi různými místnostmi a zároveň umožňuje jednotný přístup k designu interiéru. Klasické je otevření prostoru mezi kuchyní, jídelnou a obývacím prostorem. Ale propojit lze například i ložnici s moderně řešenou koupelnou. Pro vytvoření plynulého vztahu mezi jednotlivými zónami – původními místnostmi, je vhodné sladit podlahy, barevná schémata, motivy nebo styl osvětlení mezi jednotlivými prostory.

Vybírejte multifunkční nábytek

Když budete vybírat nábytek, vyplatí se zamyslet se nad tím, jak který kousek můžete použít. Třeba komoda může dobře posloužit jako odkládací stolek v hale, noční nebo toaletní stolek. Stejně tak váš pracovní stůl můžete proměnit v jídelní a naopak. A co třeba stylové židle? Třeba se vám časem budou hodit namísto nočních stolků nebo jako podstavec pod květiny. Neomezujte své vědomí.

Přírodní materiály nestárnou

Nejdůležitějšími prvky nadčasového bydlení jsou použité materiály a povrchy. Nejlépe fungují přírodní materiály, které zůstávají atraktivní i z dlouhodobého hlediska, na rozdíl od aktuálních „umělých“ trendy materiálů. I s použitím přírodních materiálů může být interiér velmi moderní, patří sem totiž kromě dřeva či kamene i kov, beton nebo sklo. Nabízí se také využití industriálních prvků, které nepodléhají době, a naopak najdou své využití i v nejmodernějších interiérech.

Nadčasovost interiéru dodá také jednoduchost a střídmost. Určitě se nevyplatí podléhat aktuálním bytovým trendů zdobných či složitých tvarů nebo dekorů, které se rychle okoukají a omrzí.

50 odstínů bílé

Bílé stěny a stropy vytvářejí kontinuitu nejen v otevřených prostorech, ale propojují i jednotlivé místnosti a zároveň dávají prostor pro další úpravy interiéru i hru s doplňky. Jenže není bílá jako bílá, existuje několik variant bílé barvy, například zářivě sněžná bílá nebo naopak teplejší odstíny bílé – krémová nebo lehce našedlá. Proto je důležité vybrat takovou, která nejlépe vyhovuje stylu interiéru a atmosféře, kterou chcete doma vytvořit.

Studené bílé barvy jsou ideální pro neutralizaci jasného světla v prostorech bohatých na přirozené denní světlo. Jsou oblíbenou volbou moderních minimalistických stylů. Teplé bílé barvy se naopak hodí v případě, kdy chceme, aby místnost působila útulněji nebo měla více přírodních textur.

Při dekorování popusťte uzdu

Nepohyblivé části interiéru, jako jsou stěny, podlahy, dlažba, obklady, ale například i nábytek, kuchyňská linka a podobně, je vhodné volit v neutrálních a jednodušších barvách i materiálových kombinacích. Větší barevnost nebo kontrasty pak interiéru dodají doplňky a dekorace, které se dají snadno vyměnit a nevyžadují nákladné zásahy či úpravy interiéru. Vždy bude jednodušší vyměnit růžové polštáře v obývacím pokoji nebo tyrkysové ručníky v koupelně, než měnit celou pohovku, malovat nebo vysekávat obklady. O tom, na co se zaměřit při výběru doplňků, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Inteligence a chování chobotnic je stále neprozkoumané. Dokazuje to nedávný objev pod hladinou moře

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu