Je lepší mít záchod samostatně nebo v koupelně? Věčný boj komfortu a praktičnosti
Je zajímavé, že zatímco designeři nejsou zcela vyhraněni a někteří fandí samostatnému záchodu a jiní tomu v koupelně, čeští uživatelé mají docela jasno. Podle průzkumu má klozet součástí koupelny jen 30 procent z dotázaných domácností, výrazně větší část (70 procent) ho má samostatně v oddělené místnosti. U Čechů tak jednoznačně vítězí praktičnost. Jenže odborníci říkají, že záchod v koupelně má taky svá velká pozitiva. A některým skupinám lidí by to dokonce přímo doporučili!
Co je potřeba dopředu zvážit
Základem všeho jsou prostorové možnosti domácnosti. Ne každý má tak velký byt, aby si mohl dovolit mít záchod samostatně. Dokonce i řada lidí žijících v paneláku se uchyluje k rekonstrukcím bytových jader a často po rekonstrukci ruší samostatné WC a nechá ho společně v jedné místnosti s vanou a umyvadlem. Obvykle je k tomu vede snaha o provzdušnění a zvětšení prostoru.
Dalším klíčem při rozhodování by měly být nároky obyvatel bytu na soukromí, nebo to, jak je členy domácnosti toaleta vytížena. Včetně tradičních ranních či večerních špiček.
Dohromady nebo zvlášť?
Společná koupelna s toaletou je podle odborníků vhodná především tam, kde je možnost používat ještě druhé, samostatné WC, a to bez ohledu na to, zda bydlíte v rodinném domku nebo v paneláku. Spojení koupelny a WC je vždy zásahem do způsobu bydlení a toto rozhodnutí by mělo respektovat životní návyky členů domácnosti a nároky na časové vytížení. Je třeba počítat s tím, že dva lidé nebudou chtít WC a koupelnu zpravidla využívat současně, což může být komplikace zejména při ranních nebo večerních špičkách. Řada lidí bude mít problém se ztrátou soukromí, někomu může vadit zápach z WC, který se logicky přenáší do celé společné místnosti. Plusem společné toalety je naopak větší prostor a jeho lepší využití. Ten ocení například senioři nebo lidé s nejrůznějšími zdravotními handicapy.
Samostatné WC
Podle norem by v bytě či domě, kde žijí více než dva lidé, měly být koupelna a WC oddělené. Výjimku tvoří malometrážní byty typu garsoniéra. U toalety by měl zůstat zachován okolní prostor alespoň 80 x 120 centimetrů. Jestliže patříte mezi zastánce oddělených místností, ale nedisponujete velkým prostorem, úsporným řešením jsou takzvané slim varianty zabudovaných WC systémů. U těchto systémů lze oproti běžným typům toalet ušetřit až 5 centimetrů, protože jsou hluboké pouze 8,4 centimetru. Běžné předstěnové systémy pro srovnání dosahují hloubky až 12,5 centimetru. K těmto rozměrům je nutné navíc připočíst nosnou konstrukci a krycí vrstvu.
Pro oddělení obou místností hovoří větší zachování soukromí a zároveň praktická možnost využít oba prostory současně, což ocení především vícečlenné rodiny. Velkou výhodou je také to, že se zápach či bakterie, které se po návštěvě toalety víří vzduchem, nedostávají do koupelnového prostoru, neusazují se na osobních pomůckách či okolním zařízení, a nenarušují tak hygienické standardy.
Koupelna spojená s WC
Některé domácnosti v Česku naopak preferují koupelnu spojenou s toaletou. Jejich kombinací totiž získáte vzdušnou místnost a zároveň ušetříte prostor, který lze využít pro úložné či jiné účely. Navíc se zvětšuje i osobní prostor pro komfortnější využití toalety. Pokud je koupelna dostatečně prostorná, nabízí se i možnost přidat k toaletě bidet či pisoár.
Propojení obou místností se navíc stále častěji dostává mezi moderní trendy z hlediska interiérového designu. Toaleta dnes totiž dokáže esteticky přispět k celkovému vzhledu koupelny díky řadě elegantních provedení a doplňků. Moderní je i technické provedení, kdy lze mechanismus plně integrovat do stěny.