Jako na nastavitelné židli. Taková je toaleta, která se přizpůsobí výšce

Koupelna 30. ledna 2018 | 12:22 — Marie Drahá
Standard zdaleka nevyhovuje všem, a platí to i v případě toalety. Lidé se zdravotními problémy, příliš vysocí nebo naopak nízcí o tom vědí své. Existuje řešení, ale není nijak levné: mechanismus, díky kterému lze snížit nebo zvýšit sedátko až o 13 centimetrů.
Další 3 fotografie v galerii
Na záchodě strávíme průměrně rok a půl života / Shutterstock

Normy určují výšku mísy 40 až 48 centimetrů nad zemí. Menší lidé si kvůli tomu připadají jako trpaslíci, protože mohou mít nohy ve vzduchu. A dlouháni nad dva metry? Ti si div nevyrazí koleny zuby. Největší potíže však řeší osoby s handicapem nebo například artrózou. O výšce klozetu rozhoduje při instalaci toalety sám majitel. Jak ale vyřešit problém v domácnosti, kde žijí „standardy“ i výjimky?

Nástavec na WC

Bývá mnohdy nejjednodušším řešením tam, kde vykonávají potřebu hůře pohybliví lidé. Klozet s ním lze zvýšit o tři nebo klidně patnáct centimetrů, ovšem „nastálo“. Na okraj mísy se totiž připevní nástavec pomocí klipsů nebo drážky. Prodává se i měkčený nebo s madly a stojí obvykle přes tisícovku. V některých případech jej hradí zdravotní pojišťovna. Velkou nevýhodou však je, že pak nástavec musí používat celá rodina.

Toaleta s nastavitelnou výškou

Výšku mísy lze už dnes díky výrobcům ovládat jedním tlačítkem vedle toalety. Umožní zvyšovat a snižovat sedátko o osm centimetrů nahoru nebo dolů. V případě využití stavitelných nožek předstěnového systému je pak možné zvýšit toaletu až o dalších pět centimetrů! Zařízení je jednoduché a funguje navíc bez elektroniky. Využívá principu tlakové pružiny a je umístěno za skleněným panelem. Toaletu s nastavitelnou výškou si ovšem nedovolí každý, se vším všudy se totiž vyšplhá na desítky tisíc korun.

Vychytávky pro potřebné i náročné

Automatické splachování nebo sprška nejsou už žádnou novinkou. Moderní technika však nabízí i oddálené splachování včetně rozpoznání toho, jaká byla vykonaná potřeba. Pořídit si můžete vyhřívané nebo samozvedací a sklapovací prkénko, výsuvný bidet i sušení. A pozor, v některých záchodech bývá dokonce zabudovaný voňavý deodorant. Jaké jsou trendy v koupelnách, se dozvíte zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu