Jako na nastavitelné židli. Taková je toaleta, která se přizpůsobí výšce
Normy určují výšku mísy 40 až 48 centimetrů nad zemí. Menší lidé si kvůli tomu připadají jako trpaslíci, protože mohou mít nohy ve vzduchu. A dlouháni nad dva metry? Ti si div nevyrazí koleny zuby. Největší potíže však řeší osoby s handicapem nebo například artrózou. O výšce klozetu rozhoduje při instalaci toalety sám majitel. Jak ale vyřešit problém v domácnosti, kde žijí „standardy“ i výjimky?
Nástavec na WC
Bývá mnohdy nejjednodušším řešením tam, kde vykonávají potřebu hůře pohybliví lidé. Klozet s ním lze zvýšit o tři nebo klidně patnáct centimetrů, ovšem „nastálo“. Na okraj mísy se totiž připevní nástavec pomocí klipsů nebo drážky. Prodává se i měkčený nebo s madly a stojí obvykle přes tisícovku. V některých případech jej hradí zdravotní pojišťovna. Velkou nevýhodou však je, že pak nástavec musí používat celá rodina.
Toaleta s nastavitelnou výškou
Výšku mísy lze už dnes díky výrobcům ovládat jedním tlačítkem vedle toalety. Umožní zvyšovat a snižovat sedátko o osm centimetrů nahoru nebo dolů. V případě využití stavitelných nožek předstěnového systému je pak možné zvýšit toaletu až o dalších pět centimetrů! Zařízení je jednoduché a funguje navíc bez elektroniky. Využívá principu tlakové pružiny a je umístěno za skleněným panelem. Toaletu s nastavitelnou výškou si ovšem nedovolí každý, se vším všudy se totiž vyšplhá na desítky tisíc korun.
Vychytávky pro potřebné i náročné
Automatické splachování nebo sprška nejsou už žádnou novinkou. Moderní technika však nabízí i oddálené splachování včetně rozpoznání toho, jaká byla vykonaná potřeba. Pořídit si můžete vyhřívané nebo samozvedací a sklapovací prkénko, výsuvný bidet i sušení. A pozor, v některých záchodech bývá dokonce zabudovaný voňavý deodorant. Jaké jsou trendy v koupelnách, se dozvíte zde.