Jestli vás často bolí zuby, zřejmě zanedbáváte kartáček. Bývá líhní bakterií a hub

Koupelna 16. května 2018 | 12:26 — Marie Drahá
Ruku na srdce: kdo z nás si pamatuje, kdy si naposledy měnil zubní kartáček? Možná to není půl roku, ale tříměsíční interval dodržuje striktně málokdo. Existují naštěstí jiné varovné signály, které nás upozorňují na to, že má náš kartáček životnost za sebou.
Další 3 fotografie v galerii
Kartáček, který je za svou životností, poznáte leckdy i dotykem / Shutterstock

Zubní kartáček používáme minimálně dvakrát denně. Důvodem je hygiena, zubní plak a především kazy. Těm ovšem nezabráníme, pokud není kartáček v perfektním stavu. Roli hraje několik věcí: četnost čištění zubů, péče o něj a případná nemoc. Nedopusťte, aby se stal kartáček líhní bakterií, kterou dobrovolně strkáte do úst.

Kdy se množí na kartáčku bakterie?

Bakterie milují uzavřené vlhké prostředí. Především tedy nejrůznější obaly a kryty, do kterých se kartáčky snažíme hned po vyčištění v domnění zvýšení hygieny nacpat. To je ovšem největší chyba. Kartáček je třeba po čištění zubů pořádně propláchnout pod tekoucí vodou a nechat usušit v kelímku hlavou nahoru. Do obalu může případně jen tehdy, až je suchý. Kelímek je třeba vymývat, kartáček si žádá jednou za čas očistu v teplé nebo ústní vodě.

Kdy je čas na výměnu?

Běžná praxe jsou tři měsíce. Ale jedná se o jakýsi průměr, který byste měli přizpůsobit individuálním potřebám. Jestli patříte k typům, které si myslí, že se plaku zbaví silou – což je omyl – kartáček vám čtvrt roku určitě nevydrží. Jakmile vidíte, že se štětiny rozchlípnou a kartáček změní tvar, používejte jej maximálně na čištění spár. Stejně tak měňte kartáček s předstihem, pokud si čistíte zuby několikrát denně. Vlákna možná vypadají stále dobře, ale postupně se opotřebovávají, takže zuby už stejně dobře nevyčistí. Co všechno dokáže v domácnosti zubní pasta, jsme psali zde.

Jak postupovat při nemoci?

Jakákoliv infekce, tedy i „obyčejná“ chřipka, je jasným signálem pro výměnu zubního kartáčku. Jakmile se uzdravíte, okamžitě si pořiďte nový, jinak je nemoc zpátky cobydup. Zubní kartáček totiž bývá líhní tisíce bakterií, bacilů, plísní i hub. Prostřednictvím něj se virové infekce, jako jsou rýma nebo nejrůznější záněty často přenášejí. Rozhodně si tedy kartáček od nikoho nepůjčujte a ve společné sklenici je mějte postavené tak, aby se vzájemně hlavy nedotýkaly. Ideální jsou v domácnosti oddělené přihrádky pro jednotlivé kartáčky.

Jak je to s elektronickým kartáčkem?

Podobně jako u klasického je doporučený čas na výměnu hlavice po třech měsících. I elektronickému kartáčku je třeba věnovat stejnou péči. Proplachovat pod vodou, nedávat vlhký do krytů a jednou za čas dezinfikovat.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu