Nepodceňte rekonstrukci koupelny, děláte ji možná jednou za život. Na co všechno je třeba myslet?
To, co se zprvu zdálo jako fantastický nápad, se ukáže za několik měsíců jako nepraktické. Známe to snad všichni. Jenže v ten moment je i pro naše okolí těžké nás přesvědčit, že děláme chybu. Ideální koupelna by přitom měla stoprocentně vyhovovat našim nárokům. A věřte, že dispoziční řešení je mnohem důležitější než výběr obkladů či výmalby.
Věnujte přípravě dostatek času
Koupelna je místem, které využíváme několikrát denně. Vzhledem k její velikosti je potřeba promyslet opravdu každý centimetr – tedy pokud nechceme další roky při pohledu na ni lamentovat, že kdyby se to udělalo jinak, bylo by to mnohem lepší. První rada tedy zní: před stavbou či zásadními opravami si dejte dostatečný čas na rozmyšlenou. Projděte studia, brouzdejte po internetu a nenechte se omámit líbivými vizualizacemi. Každý momentální nápad projednejte se svým partnerem a nechte si jej uležet. Neváhejte se poradit i s odborníky. Někdy se vyplatí investovat do kvalitního návrhu.
Berte v úvahu potřeby domácnosti
Veškerá konečná rozhodnutí jsou pochopitelně na vás. A jedním ze zásadních parametrů, které byste měli vzít při rekonstrukci v úvahu, jsou potřeby jednotlivých členů domácnosti. Je rozdíl, zda koupelnu využíváte čistě k hygieně, jestli se v ní líčíte, perete v ní, případně přebalujete nebo se na mateřství chystáte. Všechny tyto potřeby je třeba před rekonstrukcí zohlednit.
Pokud máte pro koupelnu vyhrazený dostatečně velký prostor, nemusíte váhat, jestli do ní nainstalujete vanu či sprchový kout, toaletu nebo pračku. Řada lidí však řeší opačný problém a je nucena se rozhodnout. Zásadní věci musíte promyslet dřív, než začnete dělat odpady a rozvody. Vždy zvažte společně pro a proti. Jestli už víte, co se vám do koupelny nevleze, zkuste předem popřemýšlet, kam danou věc umístíte – například zda je pro pračku dostatek místa v kuchyňské lince či na chodbě.
Důkladně zvažte, zda si jako velká rodina vystačíte s jedním umyvadlem. Promyslete také vzhled sprchového koutu. Polootevřený možná vypadá moderně, ale počítejte, že nepustíte z rukou stěrku, abyste si při výstupu z něj nezlomili nohu. Protiskluzovou podlahu snad netřeba připomínat. Pokaždé také myslete na to, že mezi jednotlivými kusy sanitárního vybavení nebo nábytkem musí být určité dispoziční prostory.
Nešetřete tam, kde by vás to mohlo mrzet
Jakmile víte, že chcete v koupelně vanu se zástěnou, pračku i wc, popřemýšlejte nad úložnými prostory. Je třeba někde skladovat čisticí prostředky, hygienické pomůcky a další nezbytnosti. Zvažte, zda se přikloníte k vestavěným skříňkám nebo dáte přednost otevřeným policím a regálům. Obojí má svá pro a proti a nikdy není dobré šetřit na nesprávném místě. Koupelna je investicí na celou řadu let.
Teprve po konkrétním dispozičním řešení a výběru jednotlivého zařízení přicházejí na řadu svítidla, která hrají v koupelně rovněž důležitou roli. Stejně tak topidla a možnost odvětrávání. Nechcete přece, aby se vám v nové koupelně začaly tvořit plísně. Pokud nemáte v místnosti okno, vážně uvažujte o instalaci ventilátoru.
Zkuste dodržet jednotný nadčasový styl
Dívali jste se jako první po obkladech? Ty přicházejí na řadu až nyní. Zkuste raději odolat módním trendům a přiklonit se k nadčasové variantě jednoduché na údržbu, která se vám ani za několik let neohledí. Pozor hlavně na líbivé vzory nebo výrazné barvy. Nahradit je můžete v lepším případě na doplňcích a dekoracích. Ostatně ani jejich výběr neodkládejte na potom. Může se totiž stát, že budete mít několik let v koupelně na stropě žárovku a místo držáku na ručníky poházené osušky na vaně. O věcech, které nemají v koupelně co dělat, protože škodí zdraví a kvůli vlhku nevydrží tak dlouho, jsme psali zde.