Větráte, ale rosí se vám zrcadla? Bez ventilátoru se v koupelně neobejdete

Koupelna 21. srpna 2019 | 11:11 — Marie Drahá
Koupelna bez větrání nemůže existovat. Vlhkost a následné plísně se totiž mohou podepsat nejen na vzhledu místnosti, ale i na našem zdraví. Myslíte si, že stačí po koupání pravidelně otevírat okno? Bez ventilátoru si s vlhkostí neporadíte.
Další 4 fotografie v galerii
Pouhé okno si s horkou párou po sprše v koupelně neporadí / Internet

Jak poznáte, že máte v koupelně nedostatečné větrání? Docela jednoduše. Jasným důkazem jsou orosená zrcadla, okna i keramické obklady. Protože jsou chladnější než vzduch, horká pára začne kondenzovat právě na nich. Čím teplejší vzduch, tím je vlhkost vyšší. Pokud žijete v domnění, že pravidelným drhnutím koupelny na plísně zcela vyzrajete, jste na omylu. Často se totiž drží i tam, kam se s houbičkou dostanete velmi těžko.

Moderní ventilátory toho umí daleko víc

Při stavbě nových koupelen nebo renovacích se počítá s instalací ventilátoru už automaticky. Zejména v zateplených domech totiž nemá vlhkost kam unikat. Okno je sice v koupelně nepopiratelným přínosem, s extrémně vysokou vlhkostí, která se objeví v koupelně bezpostředně po pobytu ve vaně nebo sprchování, si však poradit nedokáže. Dosud máte v paměti staré krabičky s mřížkou? Zapomeňte na ně. Moderní ventilátory vás nadchnou nejen svým výkonem, ale i nevšedním designem. Mohou být elegantním doplňkem jakékoliv místnosti.

Čím se při výběru ventilátoru řídit?

Není ventilátor jako ventilátor. Aby vám dokázal odvést z koupelny vlhkost i pachy skutečně účinně, je třeba jej vybírat na základě jistých kritérií.

Typ ventilátoru

Poraďte se s odborníkem, který typ ventilátoru vyhovuje prostorám vaší koupelny. Roli hraje umístění i skutečnost, kudy je vedeno potrubí. Na základě toho se rozhodnete také pro typ ložisek. Delší životnost než kluzná mají kuličková. Jsou také méně hlučná. Vybírat lze pochopitelně z různých stylů, barev i použitých materiálů. Pro větší koupelny jsou vhodnější radiální ventilátory, do malých prostor a pro montáž přes stěnu nebo strop radí odborníci malé axiální ventilátory.

Výkon ventilátoru

Ventilátor s nedostatečným výkonem vás vlhkosti v koupelně nezbaví. Vždy je třeba brát v úvahu rozlohu prostor i výšku stropu, kam jej chcete instalovat. Tipy, jak si poradit s mini koupelnou v rodinném domě i v paneláku, najdete zde

Hluk ventilátoru

Hladina hluku je zejména v případě bytů nebo menších domků vlastnost, kterou netřeba podceňovat. Čím méně decibelů výrobce u přístroje uvádí, tím lépe. Nechcete se spálit? Vsaďte na ověřené značky.

Provoz ventilátoru

Ventilátor lze spouštět ručně zmáčknutím vypínače, když zrovna potřebujete. Oblíbené jsou ale také ventilátory s nastavitelným časovým doběhem nebo pravidelně nastaveným časovačem. Ideální volbou je ventilátor s čidlem, který se spustí automaticky podle stoupající vlhkosti v koupelně. Na trhu jsou také inteligentní koupelnové ventilátory, které pracují rovněž automaticky, jsou designové, tiché a velmi úsporné.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zapomeňte na vodu. Orchideje zalévejte touto běžnou...

Zavřít reklamu