Pravda o hygieně v koupelně aneb jak správně splachovat nebo skladovat zubní kartáček

Koupelna 16. března 2020 | 07:26 — Marie Drahá
Více než kdy jindy je v době řádění koronaviru nutné dodržovat hygienu. Jste přesvědčeni o tom, že pro likvidaci bakterií v domácnosti děláte maximum? Připomeňte si s námi několik nejčastějších mýtů, které se týkají hygieny v koupelně.
Další 4 fotografie v galerii
Při pravidelné údržbě toalety se přemíry bakterií obávat nemusíte / Internet

Většina lidí má koupelnu spojenou s toaletou. Za největší líheň bakterií je proto považováno záchodové prkénko. Nemusí tomu tak docela být. Pokud toaletu a její okolí pravidelně umýváte, věřte, že větším přenašečem bakterií ve vaší domácnosti jsou často opomíjené kliky u dveří, tlačítko u zvonku či dřevěná prkénka. Samozřejmě také počítačová klávesnice nebo váš smartphone.

Splachovat naprázdno je zbytečné

Pravdou však je, že záchodová mísa je vlivem biologického odpadu plná střevních bakterií, které se splachováním šíří po místnosti. Jestli tomu chcete zabránit, nezapomeňte před každým splachováním prkénko sklopit. Slyšeli jste o tom, že občasné mytí naprázdno pomůže udržovat mísu v lepší čistotě? Je to mýtus. Jediné, čeho tím docílíte, je větší spotřeba vody a následné náklady. O čem se však vyplatí pouvažovat, je WC sedátko s antibakteriální úpravou. Díky sloučeninám stříbra ničí choroboplodné mikroorganismy.

Žádné mýdlo vás bakterií nezbaví úplně

Jak je to s mytím rukou a jejich vysoušením? Je jasné, že bychom si měli mýt ruce pokaždé, když se vrátíme zvenku, a také po každém použití toalety. Ani v dnešní době to však pro všechny není samozřejmostí. Nutno dodat, že žádné mýdlo nezbaví ruce bakterií na 100 %. Nejšetrnější variantou pro lidskou pokožku je přírodní mýdlo, nejvíce bakterií zabijí přípravky s větším podílem alkoholu. Patří mezi ně i oblíbené antibakteriální gely. Ani ty vás však nezbaví bakterií docela.

Další vliv na to, jak čisté ruce máte po odchodu z koupelny, má i fakt, jakým způsobem je vysoušíte. V domácnosti by měl mít každý svůj ručník, který je vhodné co čtyři dny vyměnit za čistý. Vhodnou alternativou jsou jednorázové papírové ručníky. Jednoznačně nejhůř dopadají v testech vzduchové vysoušeče rukou, které mají ovšem své opodstatnění ve veřejných prostorách, kde může dotyk s mokrým ručníkem představovat poměrně velké riziko.

Zubní kartáček musí ven, osušky do skříňky

Schováváte zubní kartáček ve skříňce, abyste jej ochránili před bakteriemi? Děláte velkou chybu. Vzhledem k tomu, že k němu neproudí vzduch a štětinky tak nestačí pořádně proschnout, se na něm množí bakterie mnohem rychleji. Podobně nevhodný je plastový kryt. Byť se vám to nemusí líbit, nejlepší je ukládat kartáček ve svislé poloze na otevřeném místě – tedy ve skleničce na umyvadle nebo v držáku na stěně. Totéž neplatí o čistých ručnících a osuškách, které bychom měli výhradně skladovat v uzavřené skříňce.

Prach se usazuje i ve vlhkém prostředí

Přestože je v koupelně zvýšená vlhkost, neznamená to, že se v ní neusazuje prach. Naopak. A především na těch místech, kde bychom to nejméně čekali. Špína se usazuje na zrcadle, horních policích, v zákoutích vany, toalety i na podlaze v rozích místnosti. Jedinou možností, jak s ní bojovat, je pravidelný úklid. Díky němu předejdete také plísním, které jsou ve vlhkém prostředí poměrně časté. Při pravidelné dezinfekci koupelny nezapomínejte ani na kachličky ve sprchovém koutě, podlahový žlab a odtoky.

Neméně důležité je také kvalitní odvětrávání. Na toaletách se neinstaluje jen kvůli tomu, aby odvádělo pachy. Dalším důvodem je vysoká vlhkost, které je z některých koupelen problém zbavit se pouze oknem. Ideální je kombinace se světlíkem nebo zabudovaným ventilátorem. Dále čtěte: Dodržování hygieny je v těchto dnech klíčové. V domácnosti pomůže i ocet, k dezinfekci se používá už staletí.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu