Jak pečovat o pračku, aby vám dlouho vydržela a kvalitně prala

Koupelna 22. června 2017 | 09:02 — Anna Novotná
Málokterý spotřebič je namáhaný tak, jako pračka. Navíc stojí na pokraji zájmu a údržba se často odbývá. Přitom nánosy prášku, aviváže a dalších agresivnějších čistidel nebo jen vodní kámen umí nadělat pěknou paseku.
Další 1 fotografie v galerii
Nepodceňujte péči o vaši pračku / Shutterstock

Znečištěnou pračku poznáte nejen na vzhledu samotné pračky, ale také na kvalitě vyprání. Po nějakém čase přestanou čistě vyprané věci vonět a až pak se majitelé začnou zajímat, kde je problém.

Čištění bubnu

Nejproblematičtější je čištění bubnu pračky, který bývá zanesen z vnější strany, ke které nemáme volný přístup. Na mechanické čištění s hadříkem proto můžeme zapomenout. K čištění bubnu od usazenin nebo vodního kamene pomohou speciální přípravky, nebo i domácí suroviny. Předem byste si ale měli dobře prostudovat, například jak vyčistit pračku octem. Nadměrné množství octu totiž poškozuje gumové části pračky, a mohli byste si tak spíše uškodit. Tři šálky octa a běžný prací program třikrát do roka postačí. Alternativou je například využití sody.

Chcete-li vyčistit pračku sodou, stačí ji nasypat do přihrádky namísto prášku a opět spustit praní. Pomůže vám od usazenin i vodního kamene. Pokud ale potřebujete vyčistit pračku od plísně, často doprovázené i nepříjemným zápachem, vsaďte raději na specializované přípravky volně dostupné v drogeriích. A pro příště raději nechávejte pračku pootevřenou, a občas zvolte i vyšší teplotu praní. Jinak váš zápach a nečistoty pravděpodobně i po čištění znovu brzy navštíví.

Péče není nikdy dost

Nejzákladnějším krokem v péči o spotřebič je pravidelné čistění filtru. Nejedná se o žádnou těžkou věc, vyčištění filtrovacího zařízení je poměrně jednoduché. U každé pračky však je nutný jiný postup, je tedy dobré pracovat podle návodu k pračce přiloženému. Nečistoty usazené ve filtru by se měly odstranit každé 3 měsíce, tak předejdete jeho poškození a případným poruchám, které by vyžadovaly pomoc odborníka.

Také dávkovací šuplík potřebuje váš čas a starost. Pilné hospodyňky ho čistí po každém praní, ale rozhodně nic nezkazíte, když ho budete čistit 1x měsíčně. Usazeniny uvnitř šuplíku nezpůsobí poruchu pračky, ale nánosy vodního kamene mohou na oblečení způsobit nevzhledné fleky. Častým čištěním také předejdete množení bakterií a plísní, které má za následek nepříjemný zápach. Čištění těsnící gumy. Těsnící guma u dveří pračky bývá zanesena nečistotami a různými předměty, které během praní vypadnou z prádla. Těsnící gumu proto setřete a vysušte po každém praní.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu