Rez na dlaždicích nebo ve vaně účinně zlikvidují i domácí pomocníci

Koupelna 09. července 2020 | 11:11 — Marie Drahá
Rez nemusí být nutně známkou toho, že se z vás stal bordelář. Často bývá důsledkem tvrdé železité vody nebo kontaktu s kovovými předměty. Může se objevit na mnoha typech povrchů a nezřídka bývá k vidění i v koupelně. Místo chemických čistidel vytáhněte do boje s domácí prostředky.
Další 3 fotografie v galerii
Nejčastěji bývá rez v koupelně důsledkem tvrdé železité vody / Pinterest

Se stopami rzi se můžeme setkat na vodovodních bateriích, odtoku ve vaně či v umyvadle, stejně tak na sprchové hlavici. Pokud jde o nerezový povrch, bez obav použijte na vyčištění rzi obyčejný ocet, který si s ní během chvilky poradí. Na skvrny na dlažbě, obkladech nebo ve vaně sáhněte po některé z následujících ingrediencí.

Citron a sůl

Za vyzkoušení stojí dvě kuchyňské ingredience, které jednoduše fungují. Rezavá místa potřete nebo pokapejte citronovou šťávou a posypte solí. Nechte působit ideálně několik hodin a poté jednoduše setřete hadříkem z mikrovlákna. Následně vanu nebo dlaždice opláchněte.

Vinný kámen a citron

Velmi účinný je na čištění rzi také vinný kámen. Pokud jej neseženete, neváhejte jej nahradit kypřicím práškem z vinného kamene. Smíchejte jej s citronovou šťávou nebo citronkou a kašičku naneste na postižená místa. Znovu nechte působit několik hodin a poté dočistěte starším zubním kartáčkem.

Jedlá soda a vinný ocet

Starší zubní kartáček se vám bude hodit i tentokrát. Namočte jej do vody a rezavá místa bohatě posypte jedlou sodou a čistěte. Když vám to nepůjde, nechte sodu s vodou na postižených místech nějakou dobu působit. Další čištění už by mělo jít snadněji. Vodu lze také nahradit vinným octem.

Brambora a mýdlo

Tuhé mýdlo nechte rozpustit ve vodě a poté do něj namočte větší překrojenou bramboru. Rezavé skvrny na dlaždicích nebo obkladačkách s ní zkuste vydrhnout. Na pomoc si můžete vzít i další zmíněné ingredience a starší zubní kartáček.

Alobal

Rez můžete dostat i z pochromovaného povrchu, to když si vezmete na pomoc kousek alobalu. Namočte jej ve vodě nebo v octu a rezavou skvrnu jím jemně třete. Elektrony, které se třením mezi oběma kovy přenášejí, proces reznutí spolehlivě zvrátí. Dále čtěte: Se zaschlými kapkami ve sprše si poradí tři kuchyňské ingredience.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu