Zbavte se otravných octomilek jednou provždy. Díky třem osvědčeným trikům to půjde snadno

Kuchyně 21. července 2021 | 09:33 — Zuzana Procházková
S octomilkami v domácnosti se jistě setkal každý z nás. Tyto drobné mušky, které poletují většinou nad ovocem nebo odpadkovým košem, však dokážou pořádně potrápit. Navíc se množí neuvěřitelnou rychlostí. Ukážeme vám, jak se s nimi vypořádat nadobro.
Další 3 fotografie v galerii
Octomilky v domácnosti dokážou pořádně potrápit / Depositphotos

Octomilky, kterým se také říká kvasné nebo vinné mušky, milují všechno, co začíná přezrávat, hnít nebo kvasit. Může se jednat o cokoli, ovoce, zeleninu, nápoje, sladkosti či zbytky jídla. Jakmile se vinné mušky začnou těmito potravinami krmit, urychlují o to víc celý kvasný proces a potraviny se začnou kazit rychleji.

I když jsou ve své podstatě octomilky naprosto neškodné, jejich přítomnost je velmi protivná. Nikdo nechce mít všudypřítomné poletující mušky v kuchyni, které navíc po sobě zanechávají malá hovínka na stěnách v podobě černých teček.

Vinné mušky žijí krátce, a to v rozmezí dvou až devíti týdnů. Velkou nepříjemností je skutečnost, že se vinné mušky velmi rychle množí. Samička octomilky naklade až 400 vajíček do kazícího se ovoce a dalších potravin. Pokud tedy nezakročíte hned, když jsou v zárodku a máte jich doma jen pár poletujících, můžete mít brzy zamořený celý byt.

Nalákejte je na pivo a poté vysajte vysavačem

Jestliže se vám už octomilky v domácnosti objevily a není jich zrovna málo, můžete je pochytat všechny najednou. Velmi efektivně je všechny pochytáte pomocí vysavače. Nejprve je ale nalákejte na jedno místo. Postavte na linku sklenici s pivem nebo nějakou slazenou limonádou či sirupem a počkejte, až se tam všechny octomilky slétnou. Nebojte, dlouho to trvat nebude. Poté už jen zapněte vysavač na plný výkon a všechny je ze sklenice nasajte. Na přilákání octomilek skvěle funguje také talířek s kouskem přezrálého ovoce nebo čerstvého droždí.

Vyrobte na ně efektivní past

Pokud se vám nelíbí první způsob s vysavačem, jak pochytat všechny octomilky, máme pro vás jiný. Můžete si vyrobit na vinné mušky past. Výhodou je to, že mají octomilky pořád hlad, a proto se dají snadno polapit. Past vyrobte z nějaké láhve či sklenice, do které dáte například kus zralého banánu, hnijící kuličky hroznového vína nebo sladký nápoj. Následně sklenici překryjte potravinovou fólií (případně sáčkem), upevněte a udělejte do ní jehlou několik dírek. Octomilky takto snadno nalákáte do sklenice, ale cestu zpět už nenajdou.

Udržujte kuchyňskou linku a odpady v čistotě

Na prvním místě je však prevence. Octomilky nebudou mít zájem vás otravovat, pokud budete mít čisto v kuchyni. Proto tedy nenechávejte na kuchyňské lince zralé ovoce, zbytky jídla nebo sklenice se slazenými nápoji či pivem. Stejně tak udržujte okolí dřezu v čistotě a dbejte nato, abyste měli čistý vodní odpad. Dále pravidelně vynášejte koš a pokud máte možnost, vyhazujte bio odpad (ze zeleniny a ovoce) rovnou ven. Dále čtěte: Geniální trik, jak bleskově vypeckovat třešně. Navíc jej zvládnou i děti.

Zdroj: goodhousekeeping.comcountryliving.comceskazahradka.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Žaluzie, jako funkční doplněk oken, který šetří energie

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu