Zašlým příborům navrátíte lesk pomocí těchto úžasných tipů

Kuchyně 16. prosince 2017 | 15:57 — Marie Drahá
I kvalitní nerezové příbory umí časem zašednout. Na prostřeném stole pak mohou vypadat jako špinavé. Leckdy dokážou pokazit celkový dojem slavnostní tabule. Udělejte si čas a zkuste jim navrátit zašlý lesk. Stačí chvilička.
Další 4 fotografie v galerii
Krásně prostřené tabuli vyčištěné příbory rozhodně ostudu neudělají / Pixabay

Ideální je věnovat nádobí péči průběžně. Zásada je nenechávat příbory dlouho namočené ve dřezu nebo v myčce. Vlhko jim rozhodně nedělá dobře a může se na nich objevit i rez. Minimálně jednou za půl roku byste jim měly dopřát větší očistu.

Co na ně použít?

Prášek do pečiva: jednoduše s ním vyleštíte zašlé lžičky. Stačí je vhodit do kastrolu s vodou, a ještě než začne probublávat, přisypat do ní prášek do pečiva. Během pěti minut můžete lžičky vytáhnout a vyleštit. Budou jako nové.

Jedlá soda: Je ještě agresivnější než prášek do pečiva. Poslouží i k vyčištění příborů, které už něco pamatují. Postup je stejný jako v případě prášku do pečiva. Někdo přihazuje do vody také kousky alobalu.

Voda od brambor: Škrob je zázračný a dokáže si poradit i se zašlým nádobím! Neslévejte vodu, ve které jste předtím vařili brambory, ale namočte do ní příbory. Asi po deseti minutách vytáhněte a vyleštěte. Nebudete se stačit divit.

Zubní pasta: Trochu pasty naneste na hadřík a postupně s ní čistěte jeden kus nádobí po druhém. Zbavíte se plaku, ale postup je trochu zdlouhavý. A podle zkušeností ne tak účinný jako předešlé domácí prostředky. 

Čisticí prostředek od výrobce: Pokud nemáte doma obyčejné nádobí ze supermarketu, zkuste zjistit, jestli nenabízí speciální čistič výrobce. 

Čističí prostředek na stříbro: Dokáže odstranit skvrny a chrání před korozí. Sehnat se dá jednoduše v drogeriích nebo na internetu.

Pokud máte nádobí z mědi, prověřený je rovněž prášek do pečiva, citronová šťáva, ocet a sůl nebo worcesterová omáčka. V neposlední řadě pasta na čištění mědi. Jiný přístup potřebuje dřevěné nádobí. Jak se postarat o něj, si přečtěte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu