Na mastnotu na digestoři, skříňkách i madlech platí to samé! Neuvěříte, co to je

Kuchyně 16. ledna 2018 | 10:36 Marie Drahá
Digestoř, spodní strana skříněk nebo prostory mezi nimi. Místa, která nečistíme tak často, ovšem tuky se na nich usazují velmi rády. Tím spíš, pokud občas zapomeneme při vaření zapnout odvětrávání. Usazené mastnoty se lze naštěstí zbavit i bez toho, aniž bychom museli nechat několik stovek v drogerii, a to hezky podomácku.
Další 2 fotografie v galerii
Někdy se nestačíme divit, kde všude se mastnota v kuchyni usazuje / Shutterstock

Někdy si ani neuvědomujeme, kde všude se mastnota od vaření zachytí. Madla zásuvek jsou dalším vzorovým příkladem. Stačí, abychom zasmažovali cibulku a olej prská všude kolem. Lepivý povlak se pak odstraňuje docela těžko. Ale jde to i s využitím surovin, které máme ve spíži.

Na olej platí znovu olej

Jestli se chcete vyhnout klasickým saponátům, nebo je zrovna nemáte po ruce, použijte obyčejný kuchyňský olej. Je přitom jedno, jestli máte doma řepkový, slunečnicový nebo olivový. Naneste jej na čistý suchý hadřík a můžete čistit. Nový olej jednoduše rozpustí starý olejový film a kuchyň se bude jenom lesknout. Čerstvý olej lze použít na kompletní vyčištění skříněk. Dokáže si totiž poradit i se zaschlou olejovou skvrnou na nábytku.  

A zase ta soda

Další možností je pak rozmíchat v šálku teplé vody tři lžíce sody, rozprašovačem nastříkat na mastná místa a nechat deset minut působit. Pak lze už jenom setřít. Namočenou houbičku nedoporučujeme, starý olej se stane ještě lepivějším.

Odmašťuje i oblíbený ocet

Chromové doplňky prokouknou, když na ně použijete několik kapek octa smíchaných s vodou a lžičkou soli. Tento odmašťovač se postará o to, aby pustil prach i mastnota.

Digestoři prospějete tím, že u ní budete pravidelně měnit filtr. Kovové filtry u modernějších digestoří je možné prát v myčce, jiné je však většinou potřeba vyměnit za nové. A nezapomínejte ani na mřížku. Na její vyčištění lze použít teplou vodu s jarem a octem. Některé hospodyňky doporučují i pastu z jedlé sody a vody. Tou stačí přetřít mastná místa a vyčistit. Chcete doma mýt nádobí bez zbytečné chemie? Zkuste si jar vyrobit doma.

Pozor, mastnota ulpívá také na garnýžích, dveřích nebo vypínačích. Vyzkoušejte jeden z našich tipů a brzy budou opět zářit čistotou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Zavřít reklamu