Nástěnný panel představuje rychlou variantu, jak vylepšit pozadí kuchyňské linky

Kuchyně 03. září 2018 | 13:32 — Marie Drahá
Kdo by po čase nezatoužil po novém vzhledu kuchyně? Někdy stačí málo: vymalovat jinou barvou, vyměnit úchytky na skříňkách nebo pozadí linky. Že se neobejdete bez řemeslníka, se kterým je špatná domluva? Všechny tyto práce zvládnete hravě sami, a to včetně náhrady obkladu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Do moderních kuchyní se lepí panely často automaticky / Shutterstock

Vymalovat si byt dnes zvládne kdekdo. Stačí koupit vhodnou barvu, štětec a váleček. Na výměnu úchytek vám postačí šroubovák. Ale co se starým obkladem za linkou? Elegantním řešením, jak se jej zbavit, je nahradit jej nikoliv znovu kachlemi, ale nástěnným panelem. Libovolný dekor seženete na míru a pak už jen s pomocí partnera nalepíte.

Panel se jednoduše nalepí

Nástěnné panely ochrání zeď před nečistotami stejně jako obklady. Jsou odolné proti vodě, mastnotě, špíně i teplu. Ideální je nechat si uřezat panel bez spojů. Umístit jej totiž můžete i za varnou desku, bohužel kromě plynové. Když do kuchyňské desky zatéká, nezbývá než ji vyměnit. Co všechno vás čeká, jsme psali zde.

Panely se vyrábí z hliníku i akrylu, dají se pořídit jednobarevné, ale i s nejrůznějšími vzory, rovněž v imitaci kamene, cihly či dřeva. Kuchyni dodají velmi osobitý vzhled a snadno se udržují. Na jejich vyčištění stačí použít mokrý hadřík namočený v mýdlové vodě nebo jemný čisticí prostředek na mytí nádobí. Drátěnky nebo abrazivní přípravky nejsou vhodné, mohly by povrch poškrábat.

Co za sporák? Hliníkovou tapetu

Jednoduché řešení existuje také speciálně na zeď za sporákem. Jen musíte sáhnout po žáruvdzorných fóliích. Jedná se rovněž o panel, který je vytištěn například na inovativním typu PVC, jenž dodá dekoraci odolnost vůči požáru. Někdy se nazývá jako samolepicí hliníková tapeta. Vypadá moderně a působivě. Aplikace je snadná a bez tvorby bublin. A za pár chvil máte zbrusu novou kuchyň.

Alternativou je obkladová deska

Jde o dekorativní materiál na bázi dřeva, který je potažený melaninovou pryskyřicí. Nosným materiálem bývá dřevotříska. Kromě desek s imitací kamene nebo dřeva jsou oblíbené struktury připomínající keramiku nebo pískovec. I tyto desky jsou odolné vůči oděru, hygienické a tepelně odolné.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší...

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Zavřít reklamu