Toužíte po kuchyňském ostrůvku? Zvažte, zda se hodí právě pro vás
Ostrůvek je dlouhodobě výsadou především moderních interiérů. Vypadá skvěle ve velkém prostoru, ale dokonce i v menším panelákovém bytě. Nejpodstatnější však je, aby plnil svůj účel. Nehodí se totiž všude a řadě rodinám už připravil zklamání. Dříve, než na ostrůvek v kuchyni kývnete, berte v úvahu, jaký prostor máte k dispozici, kolik vás v domácnosti žije a kolik členů rodiny pravidelně připravuje jídlo nebo myje nádobí.
Prostor pro servírování
Pokud plánujete kuchyni ve společném prostoru s obývákem a počítáte každý centimetr pro linku, jídelní stůl i pohovku, nabízí se jediné: využít ostrůvek současně jako prostor pro servírování, případně jeho prodlouženou ruku. Jen tehdy nezabere v místnosti zbytečně místo.
Řešením tedy může být nižší ostrůvek, ke kterému přisunete z vnějších stran židle a bude suplovat jídelní stůl. Vnitřní strana blíž k lince se nabízí pro úložné prostory, pokud se zrovna neobědvá, tak současně pro přípravu jídla. Samostatný kus linky v prostoru i jídelní stůl by totiž v malém obydlí docela překáželi. Vyšší barový pult navíc v magazínech možná dobře vypadá, ale zkušenosti s jeho využíváním jsou mizivé. Takto ostrůvek dokonale poslouží svému účelu, navíc oddělí pracovní prostor od odpočinkového. Další možnou variantou je zachovat si ostrůvek jako čistě pracovní plochu a navázat přímo na něj jednoduchým stolíkem. V úvahu přitom stále berte velikost dané místnosti.
Skrytá pracovní zóna
Jestli vám to dispozice umožňují, je možné si ostrůvek hezky „vystavit“. Přestože stále bude tvořit součást kuchyňského prostoru a vy budete mít k dispozici i samostatný jídelní stůl, nabízí se využít jej ze všech stran a pokaždé jinak. Příprava jídla z vnitřní strany ostrůvku bývá samozřejmostí. I ve větším prostoru můžete díky tomu komunikovat s ostatními členy domácnosti, přitom ale hezky schovaná ve své pracovní zóně, když přijde návštěva. Z vnějších stran ostrůvku, které jsou viditelné v odpočinkovém prostoru, pak mohou být srovnány knihy, vinotéka nebo zajímavosti přivezené z cest. I v tomto případě splní ostrůvek svůj účel. Rychlou variantu, jak vylepšit pozadí kuchyňské linky, najdete zde.
Kuchyňský trojúhelník
Je vám líto, aby pracovní plocha ostrůvku sloužila pouze pro přípravu jídla nebo jako odkládací plocha? Nemusí. Samozřejmě je možné instalovat na ni varnou desku nebo dřez. Přípojky vody nebo plynu do středu kuchyně nejsou sice nijak levné, ale nutno říct, že toto řešení vypadá luxusně. Jenže má také své nevýhody.
Říká vám něco kuchyňský trojúhelník? Jedná se o pomyslné spojení lednice, sporáku a dřezu. Právě tyto body při přípravě jídla nejvíce využíváme a cílem je, aby vzdálenosti mezi nimi byly optimální. Obvod tohoto trojúhelníku by neměl přesáhnout 790 centimetrů. Délka jedné strany se tedy v ideálním případě pohybuje mezi 122 a 275 centimetry. Právě tutu zásadu ostrůvek většinou nesplňuje.
Rozdělení varné a mycí zóny není navíc zrovna praktické. Zatímco si v lince u zdi napustíte do hrnce vodu, než ji přenesete na varnou desku na ostrůvku, můžete ji rozlít. Pokud jsou zóny při sobě, jednoduše nádobí přesunete o pár desítek centimetrů dál. Pro někoho možná hloupost, podle řady odborníků docela důležitá věc. Ovšem poslední rozhodnutí je na každém z vás. Důležité je, aby vám ostrůvek do interiéru hezky zapadl, nebyl přítěží, ale skutečně praktickým kusem nábytku.