Jak si vymalovat stěny v kuchyni? Na zelenou raději rychle zapomeňte

Kuchyně 16. září 2018 | 13:54 — Marie Drahá
Patří mezi vaše oblíbené barvy zelená a uvažujete, že si s ní vymalujete kuchyň? Rozmyslete si to. Zkušenosti říkají, že barva, která sluší chodbě nebo ložnici, negativně zkresluje vzhled jídla. Místo čerstvého vám bude připadat zkažené. Lepším tipem pro kuchyň je okrová nebo oranžová.
Dalších 6 fotografií v galerii
Barvu kuchyně přizpůsobte lince, ale mějte na paměti, že ne všechny odstíny se k ní hodí / Shutterstock

Neradi podléháte módnímu diktátu a raději se spoléháte při zařizování bytu na vlastní intuici? Děláte dobře, nezapomínejte však přitom na psychologii barev. Otázka vkusu se někdy nemusí slučovat s osvědčenými radami interiérových designérů. Tím spíš, pokud jde o výmalbu kuchyně, v níž trávíte většinu času. Barvy totiž mají velký vliv na to, jak se budete v místnosti cítit.

Bílá

Bílou sice nic nezkazíte, ale ani s ní nevytvoříte pocit útulna. Pokud je vám sympatický čistý vzhled nebo máte výraznější linku, kterou potřebujete zkombinovat s neutrální barvou, zvolte alespoň nepatrně nažloutlý odstín. Prim hrají totiž v kuchyni jednoznačně teplé tóny.

Oranžová

O této barvě odborníci tvrdí, že je do kuchyně přímo ideální. Prokazatelně totiž podporuje chuť k jídlu. Nezáleží prý na tom, jestli zvolíte rezavou nebo cihlovou. Lépe než na křiklavé barvy se vám však bude dlouhodobě dívat na teplé zemité odstíny, které jsou k vidění v přírodě.

Žlutá

I tmavší místnost dokáže neuvěřitelně rozzářit. Jestli máte v kuchyni věčně problém s nedostatkem světla, pomoci může krom vhodného osvětlení i žlutá barva. Odstín zvolte takový, aby slušel zbývající části interiéru. Pamatujte, že několik výrazných barev unavuje a brzy se ohledí. Světle žlutá prostor opticky zvětší.

Červená

Stejně jako oranžová nebo žlutá dokáže s chuťovými buňkami hotové divy. Protože červená patří mezi vůbec nejvýraznější barvy, je lepší ji zkombinovat s velmi světlými doplňky, aby nepůsobila zbytečně tmavě, křiklavě a vyzývavě. Pak může vypadat v kuchyni zajímavě. Na rozdíl od žluté na zdech ale prostor opticky zmenší.

Modrá

Hodí se spíš pro zónu odpočinku, ideálně do ložnice. Přestože je možné vybírat z nejrůznějších odstínů, řadí se mezi chladné barvy. Ostatně je to barva zimy. I když vypadá lehce a vzdušně, na stěnu do kuchyně se moc nehodí – stejně jako zelená. Zajímavě ale vypadá šalvějová, která je trendem letošního roku.

Fialová, hnědá, šedá, černá

Je pravda, že k bílé nebo krémové lince si můžete dovolit výraznější odstín stěn a originální doplňky. Tmavé a těžké barvy přesto kuchyni nesluší. Místnost, kde se schází rodina, by měla být spíš prosvětlená. Pokud se vám líbí sytá šedá, černá nebo fialová, využijte ji raději než na zdech na dekoracích. I tady platí, že méně znamená více.

Při výběru barvy do kuchyně nezapomínejte nikdy na to, aby byl nátěr omyvatelný a antibakteriální. Stěny tak spíše odolají lehkým nehodám, kterým se v kuchyni nevyhnete. Můžete na ně vlhkou houbičkou a malba tak vydrží podstatně déle.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu