Pravidelným a správným čištěním pračky zamezíte zápachu i usazování vodního kamene
Čistá pračka je základem toho, aby vaše vyprané oblečení bylo voňavé a opravdu čisté. Správná údržba navíc také zvyšuje životnost pračky samotné.
Filtru stačí horká voda
Odborníci doporučují čistit filtr alespoň dvakrát ročně. Pokud perete každý den, přizpůsobte tomu frekvenci a filtr propláchněte zhruba každé dva měsíce. Filtr většinou najdete na přední straně pračky vpravo dole. Pokud ne, podívejte se do návodu.
Než otevřete kryt, umístěte před něj suchý savý hadr. Jakmile totiž filtr vytáhnete, vyteče z něj trochu vody. Odstraňte všechny nečistoty a pořádně součástku propláchněte pod horkou tekoucí vodou. Nemusíte používat speciální čisticí prostředky.
Čištění bubnu
Tato část pračky je z hlediska čištění pračky asi nejproblematičtější. Většina nečistot se totiž usazuje na vnější straně bubnu, kam pochopitelně nemáte přístup. Vaší možností je pak nasazení tekutého odvápňovače v kombinaci s běžným čisticím programem. Domácí kutilové taktéž navrhují použít ocet nebo jedlou sodu.
Gumové těsnění vyčistěte nejlépe po každém praní
Těsnění kolem dvířek pračky se snadno zanáší vlasy, špínou a často i většími nečistotami, například zapomenutými papírovými kapesníčky.
Jak tedy toto těsnění vyčistit? Vyjměte všechny velké nečistoty ze záhybů těsnění. Vlhkým hadříkem jej celé otřete. Pro odstranění bláta nebo písku pomůže kartáček (dobře poslouží například starý zubní kartáček). Čistým hadrem nakonec těsnění vysušte. Dvířka nechávejte po každém praní otevřená, dokud neuschnou. Vyženete tak vlhkost a s ní i hrozbu plísní a nepříjemného zápachu.
Čištění dávkovací nádoby
Spoustu nečistot najdete zejména v prostoru určeném k dávkování prášku či aviváže. Nádobu byste měli důkladně vyčistit alespoň jednou měsíčně. Většinou jde celá vyndat, takže ji v umyvadle můžete umýt mycím prostředkem. Psali jsme také: Jak zvolit správný mycí prostředek do vaší myčky.