Desatero pro správné zacházení se spotřebiči

Spotřebiče 18. prosince 2017 | 12:46 — Marie Drahá
Vypínat, nebo nevypínat? Patříte k lidem, kteří neodejdou z domu bez vypnutých spotřebičů, nebo je máte v zásuvce nepřetržitě? Záleží, jestli u vás vítězí pohodlnost, nebo snaha o úsporu a bezpečnost. Mějte se však na pozoru. Jenom požár rychlovarné konvice dokáže zničit kuchyň kompletně.
Dalších 7 fotografií v galerii
Dodržujte pravidla a vyvarujte se neštěstí / Shutterstock

Nedbalost nebo technická porucha. To jsou podle hasičů nejčastější příčiny požárů u elektrospotřebičů v domácnostech. Pokud se však budete držet následujících rad, neštěstí se můžete vyvarovat.

1. Nekupujte zboží pochybného původu. Možná stojí méně než u odborných prodejců, ale nemáte žádnou záruku, že je certifikované. Podmínkou musí být záruční list a také označení „C E“.
2. Čtěte návody. Důležité je postupovat správně hlavně při prvním spuštění. Nevyplatí se používat spotřebiče pro účely, pro které nejsou určeny.
3. Nepřetěžujte zásuvky. Sami víte, na kolik máte dimenzovanou kuchyň, obývák nebo pracovnu. Přetížení zásuvky může způsobit zkrat nebo také požár.
4. Nenechávejte přístroje bez dohledu. Stáhnete polévku na minimum a utíkáte na deset minut do obchodu? Koledujete si o malér!

5. Pozor na vodu. Elektrika nesmí přijít do kontaktu s vlhkostí nebo přímo vodou. Platí to zejména v případě zásuvek.
6. Spotřebiče kontrolujte. Může se stát, že se prodře elektrický kabel, přepálí součástky atd. Jakmile budete mít podezření, že nefungují standardně, poraďte se raději s odborníkem. A nezapomínejte spotřebiče čistit! I hodně zaprášený přístroj je nebezpečný. Pravidelně se věnujte povrchu i vnitřku spotřebičů.
7. Servis. Vyžadují jej pouze některé přístroje, například elektrické kotle nebo sekačky na trávu. Bezpečné fungování vám zaručí na další období odborník.
8. Vypínejte při bouřce a odjezdu. Všechny šňůry musejí před odjezdem na hory ze zásuvek. Pozor na režim „stand-by“. I ten je doporučeno vypínat.
9. Nesvěřujte přístroje komukoliv. V případě opravy požádejte o radu pouze odborníky. Laik může spotřebič odepsat, a to bez „záruky“.
10. Chraňte před dětmi. Jak? Zaslepením zásuvek nebo uzamčením vypínačů. Pozor si dávejte i v případě, že máte v domácnosti mentálně postiženého. Také ten má sníženou schopnost rozpoznat nebezpečí. V případě, že k němu dojde, nikdy nehaste spotřebič vodou!

Řada lidí platí za své spotřebiče nepřetržitě. Peníze totiž „žere“ i režim stand-by. Čím starší zařízení doma máme, tím víc peněz při jejich pravidelném vypínání ušetříme. Platí to i o nabíječkách. Dálkové ovladače jsou nanejvýš pohodlné, ale domácnost stojí v průměru 1 500 ročně. A to už vypínání přístrojů stojí za zvážení. Co je v domácnosti největším žroutem elektřiny si můžete přečíst zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu