S ručním vysavačem uklidíte za pět minut. Jak ale nešlápnout vedle?

Spotřebiče 15. února 2018 | 13:47 — Marie Drahá
Drobky na gauči, na stole, rozlitá káva na podlaze. Pokud nechceme několikrát denně roztahovat vysavač, smetáček s lopatkou nebo hadr, řešení je snadné: pořídit si malý elektrospotřebič. Na trhu je jich však celá řada. Jak vybrat takový, který se stane praktickým pomocníkem, a nikoliv přítěží?
Další 3 fotografie v galerii
Při výběru nezapomeňte vzít v potaz, na jaké povrchy chcete ruční vysavač používat / Shutterstock

Při nákupu ručního vysavače je třeba všímat si hned několika parametrů. Zajímat by vás měl zdroj energie, velikost nádoby, hlučnost, filtry i vychytávky, které některé z modelů nabízejí. Před nákupem si určitě položte otázku, k jakému úklidu chcete spotřebič používat. Jsou to drobky po jídle? Chlupy po zvířecích mazlíčcích? Nepořádek v autě?

Bez šňůry je pohyb volnější

Na základě toho se rozhodněte, jestli pro vás bude lepší vysavač s napájením do elektřiny nebo raději na baterky. Druhý typ je určitě mobilnější a nemusíte před úklidem přemýšlet, kde je nejbližší zásuvka. Hlavně pokud ruční pomocník nedisponuje dlouhým kabelem. Většina výrobců se přiklání v nabídce modelů právě k tomuto typu.

Spotřebič na baterky je však třeba pravidelně dobíjet. Jeho průměrná výdrž se pohybuje mezi patnácti a třiceti minutami a podle typu akumulátoru pracuje s bateriemi typu Ni-Mh nebo Li-On. Rozdíl je ve stáří technologie, přičemž prvně zmíněné je třeba pro delší životnost nechat jednou za čas úplně vybít a poté znovu nabít. V případě baterií Li-On to není potřeba, ale zase vydrží ve formě určitý počet nabíjecích cyklů. Potom je třeba pořídit baterii novou.

Mokrý vysavač je univerzálnější

Rozdíly jsou i ve velikosti ručních vysavačů. Můžete koupit model, který má objem půl litru nebo třeba litr. Opět záleží na tom, jak často budete spotřebič využívat a za jakým účelem. A tím se dostáváme k hlavnímu typu vysavačů: některé jsou pouze pro suché vysávání, jiným nijak nevadí ani mokrý povrch. Rozdíl je pochopitelně v ceně, druhý zmíněný za pětistovku nepořídíte. Zato je daleko univerzálnější a lze s ním jednoduše vysát vylitou tekutinu.

Alergici, pozor na filtry

Další důležitou věcí, která by vás měla zajímat, jsou filtry, především výstupní. Podílejí se totiž na tom, jaký vzduch z vysavače vychází. V tomto případě lze jednoznačně doporučit HEPA filtry před mikrofiltry. Čím větší číslo se u nich nachází, tím jsou účinnější. Nabízejí ostatně až 99procentní účinnost. Jak vybrat vysavač pro alergiky a jak pro starší osoby vám poradíme zde. Jestli nechcete, aby vás při každém uklízení slyšeli sousedi, pohlídejte si i hlučnost. Nad 83 decibelů už obtěžuje.

Úklid usnadní nástavce a kartáče

Poslední věcí, kterou můžete řešit, jsou vychytávky, které vám usnadní vysávání nebo manipulaci s vysavačem. Pro úklid hůře dostupných míst je dobré mít štěrbinovou trubici. Turbokartáče zase zajistí dokonalý úklid na koberci. Se stěrkovým nástavcem skvěle vysajete jakékoliv tekutiny, kolečka znemožní poškodit jakýkoliv povrch.

Stojí od pětistovky nahoru

Nejlevnější ruční vysavač pořídíte už od pětistovky, vychytanější kousky za několik tisíc korun. Modely do tisícovky mají obvykle nižší kapacitu a jsou vybaveny akumulátorem. Pokud se rozhodnete investovat do vysavače víc než tisícovku, můžete jej už mít se silnější baterií, delší výdrží a případně mokrým vysáváním. Nad tři tisíce korun seženete designové kousky s důmyslnějším složením a jednodušší možností čištění.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu