Využíváte při praní nebo pečení odložený start? Pokud ne, děláte velkou chybu

Spotřebiče 17. srpna 2018 | 15:01 — Marie Drahá
Spoustu lidí hledá možnosti, jak ušetřit na provozu domácnosti. Rezervy se dají najít v jídle i v energiích. V případě elektřiny je tady však i další možnost: využít čas, po který dodává energetická společnost proud za sníženou cenu. Prát nebo péct za třetinovou cenu se totiž vyplatí.
Další 3 fotografie v galerii
Každý moderní spotřebič nabízí řadu chytrých funkcí. Využíváte je? / Shutterstock

Hlídáme, aby někdo nezapomněl svítit v koupelně, snažíme se občas vypnout televizi jinak, než jen za pomocí ovladače. Všechny tyto drobné maličkosti nám pomohou něco ušetřit, časem však můžou začít lézt na nervy našemu okolí a někdy i nám samotným. Existuje přitom lepší způsob úspory, který mnohdy ani nevyužíváme. Jedná se o funkci, kterou je dnes opatřena většina spotřebičů – a tou je odložený start. Díky němu můžeme opravdu efektivně ulevit naší peněžence, přitom bez zbytečných kontrol.

Čas si sami nastavte

Díky funkci odloženého startu si můžete přesně nastavit, v kolik hodin má pračka začít prát, nebo domácí pekárna začít péct. Tím lze tedy předem určit, kdy bude proces ukončen. Vyprané prádlo tak můžete pověsit rovnou při příchodu z práce, na čerstvých rohlících si pochutnáte při snídani, aniž byste kvůli tomu musela vstávat o dvě hodiny dřív. Start lze v závislosti na druhu spotřebiče odložit klidně o dvacet hodin.

Využijte nízký tarif

Další nespornou výhodou je finanční úspora. Spotřebič totiž může být v provozu tehdy, kdy distributor proudu přepne vysoký cenový tarif na nízký. Časy přepínání se liší v závislosti na dodavateli, sazbě, ročním období i dnu v týdnu. Rozdílná může být také cena v případě ohřevu teplé vody, pro tepelné čerpadlo a přímotopy.

Funguje i během dne

Označení noční proud evokuje, že prát za levno můžeme jenom v noci, ale není tomu tak. Výhodnější tarif bývá k dispozici také v určité hodiny během dne. Dodavatelé jej nabízejí ze dvou důvodů: motivují zákazníky k vyšší spotřebě energie a vyplňují tím ty části dne, kdy je vyráběn přebytek elektřiny, která se nestíhá spotřebovávat. Vyvarujte se těchto pěti chyb, kterými zkracujete život vaší pračce, a o kterých jsme psali zde.

Zjistěte si přesné časy

Přesné časy spínání nočního proudu zjistíte jednoduše u vašeho distributora. Je nutné znát geografickou oblast a příslušný kód, který máte uvedený na elektroměru. Díky zvýhodněnému tarifu můžete nejen odebírat elektřinu za levnější peníze, ale chovat se i ekologicky. Noční proud je totiž ideální také pro využití EKO programů. Mají nižší spotřebu vody, tedy i proudu, jenom déle trvají, takže je obvykle nevyužíváme tak často.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a kam můžete vyrazit bez omezení ?

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu