Vyčistěte domácnost pomocí páry. Poradíme vám, jakého pomocníka vybrat

Spotřebiče 18. září 2018 | 15:52 — Marie Drahá
Úklid pomocí páry je rychlý a efektivní. Zejména ve větší domácnosti bývá parní čistič vítaným pomocníkem. Jaký je rozdíl v jednotlivých spotřebičích a k čemu je který z nich vhodný? Pomůžeme vám se v široké nabídce zorientovat.
Další 4 fotografie v galerii
Ruční parní čistič se hodí pro úklid kuchyňské linky, koupelny i automobilu / Shutterstock

Na první pohled se liší parní čističe velikostí. Rozdíl je ale také v objemu nádoby, v níž se ohřívá voda, době ohřívání, tlaku, příkonu a funkcích. Pochopitelně také v ceně, která může začínat na 600 korunách a skončit na 40 tisících. Před výběrem si proto jasně stanovte, kde a v jakých prostorách chcete pomocí páry čistit. K tomu nezapomeňte připočítat cenu vlastního času a komfort.

Ruční parní čistič

Pokud hledáte efektivního pomocníka pro koupelnu, kuchyňskou linku nebo automobil, vystačíte si s ručním parním čističem. Patří k těm nejmenším, nejlevnějším a také nejlehčím. Dobře se s ním manipuluje, jeho služby oceníte proto hlavně na menších a málo dostupných místech. S nádobou o velikosti několika decilitrů vydrží čistit většinou maximálně čtvrthodinku. Praktický je pro menší úklid i ruční vysavač. Uklidíte s ním za pět minut. Jak vybrat ten nejlepší?

Parní čistič

Univerzálnějším pomocníkem v domácnosti je pojízdný parní čistič. Vypadá jako vysavač a díky nejrůznějším násadám s ním lze gruntovat velké plochy, jako jsou podlahy, ale například i obklady v koupelně. Pro koberce a sedačky vhodný není. Kvůli jeho velikosti se s ním ale manipuluje o něco hůř než s ručním, navíc je třeba jej někde uskladnit. Dokáže pojmout až litr a půl vody.

Parní mop

Vypadá jako tyčový vysavač a je vhodný pro čištění podlah vyjma dřevěných, které se s vodou tolik nesnesou. Hodí se tedy pro laminát, PVC i dlažbu. Zbaví vás špíny bez nutnosti napouštění kýblu s vodou a namáčení hadru, podlahu je však stejně nutné předem zamést nebo vysát. Některé typy parních mopů obsahují i menší násady. Na skladování není tolik náročný jako parní čistič, i manipulace je o něco snadnější. Uklízet vám dovolí deset, dvacet minut v závislosti na systému a objemu nádoby.

Parní vysavač

Vyrábí se klasický nebo tyčový a je v podstatě nadstandardem parního čističe. Díky tomu, že rozpustí špínu na čištěném povrchu a vysává ji zvlášť, se hodí na koberce a pohovky. V mžiku se však promění v parní mop a vytřete s ním podlahy beze šmouh – právě díky přídavné funkci. Parní vysavač toho umí jednoznačně nejvíc, je však největší a nejdražší. Pojme obvykle kolem litru vody.

Další rozdíly mezi čističi

Jedno- nebo dvoukomorový systém

Komory symbolizují nádržky na vodu. V případě jedné musíte počítat s tím, že až vám při čištění voda dojde, musíte počkat, než čistič zchládne a dovolí vám dolít novou. Teprve po pěti až patnácti minutách můžete v práci znovu pokračovat. Jestli má přístroj komory dvě, ta druhá slouží jako rezervní. Uklízet můžete déle, navíc šetrněji.

Doba ohřívání vody

Vliv má na ni tlak, který je uváděn v barech. Zatímco ruční parní čistič má kolem tří barů, parní vysavač až šest. Litr vody se ohřívá obvykle kolem čtyř až šesti minut.

​Doba provozu

Odpovídá objemu nádoby na vodu. Čím větší objem zvolíte, tím déle lze s parním čističem pracovat bez dalšího nutného doplňování.

Topný příkon

Může se pohybovat od 1 000 Wattů nahoru. Jeho růst je třeba sledovat u jednotlivých čističů v souvislosti s tlakem. Většinou roste v závislosti od modelu s vícero funkcemi.

Funkce, které oceníte

Dětská pojistka zabrání opaření dětí, bezpečnostní ventil i vás samotných. Dokud neklesne tlak na určitou hodnotu, nádobu neotevřete. Kontrolní diody vás upozorní na to, zda chybí v nádobě voda nebo je přístroj připravený k použití. Velmi praktický je odvápňovací systém. Do nádobky nemusíte díky této funkci lít destilovanou vodu, postačí kohoutková. Dražší přístroje umožňují také regulovat během čištění množství páry – což oceníte při úklidu různých materiálů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší...

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Zavřít reklamu